Włoski Inspektor Ochrony Danych zaapelował o nieujawnianie informacji o ofiarach gwałtów

Świat
Włoski Inspektor Ochrony Danych zaapelował o nieujawnianie informacji o ofiarach gwałtów
Polsat News/Zdj. ilustracyjne

Urząd Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych we Włoszech zaapelował we wtorek do mediów, aby nie ujawniały szczegółów dotyczących ofiar gwałtów, które mogłyby ułatwić ich identyfikację. To reakcja na szereg publikacji w ostatnich tygodniach.

"Wobec powtarzających się czynów przemocy seksualnej wobec kobiet, popełnionych w naszym kraju, Inspektor Ochrony Danych Osobowych prosi wszystkie media, aby unikały przekazywania informacji i szczegółów, które mogą, także pośrednio, przyczynić się do identyfikacji ofiar" - brzmi rozpowszechniony przez Ansę apel urzędu kierowanego przez Antonello Soro.

 

W oświadczeniu podkreślono, że także wtedy, gdy dane i informacje ogłaszane są przez oficjalne źródła, środki przekazu nie powinny podawać elementów, które mogłyby ułatwić ustalenie tożsamości ofiar przemocy seksualnej.

 

Ich publikacja - przypomniano - jest sprzeczna z kodeksem dziennikarskim, zasadami ochrony prywatności oraz przepisami kodeksu karnego, obejmującymi specjalną ochroną ofiary takich przestępstw. 

 

Gwałt w Rimini i w Rzymie


W ostatnim czasie we Włoszech doszło do kilku szeroko nagłośnionych przez media gwałtów, między innymi brutalnej napaści na polskich turystów pod koniec sierpnia w Rimini. O uszanowanie ich prywatności, zachowanie dyskrecji i nieujawnianie szczegółów apelował do mediów polski MSZ.

 

Przypadki gwałtów zanotowano także w minionych dniach w Rzymie. Ich ofiarami padły między innymi obywatelki Finlandii i Niemiec.

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze