Dwie osoby zatrzymane ws. kradzieży sprzętu amerykańskich żołnierzy w Żaganiu

Polska
Dwie osoby zatrzymane ws. kradzieży sprzętu amerykańskich żołnierzy w Żaganiu
PAP/Adam Warżawa

Dwie osoby zostały zatrzymane w związku z kradzieżą sprzętu amerykańskich żołnierzy w Żaganiu - poinformował z-ca Prokuratora Okręgowego do Spraw Wojskowych w Poznaniu, prok. mjr Rafał Fiertek. Do zatrzymania dwóch osób związanych z kradzieżą sprzętu amerykańskich żołnierzy doszło w weekend.

- Jeden z zatrzymanych usłyszał zarzut kradzieży z włamaniem, drugi natomiast zarzut paserstwa. W stosunku do obu zatrzymanych wystąpiliśmy z wnioskami o areszt. W stosunku do jednego z nich sąd już zastosował tymczasowe aresztowanie - podkreślił.

 

Jak dodał mjr Fiertek, część sprzętu została odnaleziona. Według RMF FM, które jako pierwsze poinformowało o odzyskaniu sprzętu, "chodzi o laptopy, noktowizory czy lunety wyniesione z kontenera stojącego na kolejowej rampie w Żaganiu w Lubuskiem".

 

Za kradzież z włamaniem zatrzymanemu grozi kara do 10 lat więzienia, natomiast paserowi - do 5 lat pozbawienia wolności.

 

Prokuratura prowadzi w sprawie dalsze czynności. Niewykluczone są kolejne zatrzymania.

 

Wartość skradzionego sprzętu oszacowano na 200 tys. dolarów

 

O kradzieży z włamaniem do kontenera należącego do amerykańskich sił zbrojnych stacjonujących w Żaganiu (Lubuskie) poinformował w czwartek rzecznik Komendanta Głównego ŻW, mjr Artur Karpienko. Po sprawdzeniu kontenera stwierdzono, że skradziony został wybrany, specjalistyczny sprzęt wojskowy, m.in.: noktowizory, radia wojskowe, laptopy, dalmierze, lornetki i prywatne rzeczy żołnierzy. Nie stwierdzono jednak braku broni czy amunicji. Wstępna wartość skradzionego sprzętu oszacowana została na 200 tys. dolarów amerykańskich.

 

W Żaganiu stacjonuje dowództwo amerykańskiej brygady skierowanej na tzw. wschodnią flankę NATO w ramach operacji Atlantic Resolve.

 

Pierwszą dziewięciomiesięczną zmianę w ramach tejże operacji pełni 3. Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa (Armored Brigade Combat Team, ABCT) z 4. Dywizji Piechoty w Fort Carson w stanie Kolorado. Niebawem zmieni ją 2. Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa z 1. Dywizji Piechoty stacjonującej w Fort Riley w stanie Kansas.

 

PAP

dk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze