Powodem szybkiego rozprzestrzeniania się wirusa jest brak publicznych toalet w miejscach, w których są duże skupiska ludności. Zapalenie wątroby typu A przenoszone jest przez kontakt z wydzielinami chorego lub produktami zakażonymi. Dużą grupę dotkniętych wirusem stanowią osoby bezdomne.

 

Wirusa zidentyfikowano w marcu. A na początku września miasto ogłosiło alert dotyczący zdrowia publicznego.

 

Zgodnie z wytycznymi

 

31 sierpnia sąd w San Diego wydał orzeczenie, w którym nakazał mycie ulic i zwiększenie dostępu do publicznych toalet w mieście. "Niezastosowanie się do wytycznych będzie skutkowało nieustannym pogorszaniem się stanu zdrowia publicznego" - napisano w oświadczeniu.

 

Na ulicach San Diego rozmieszczono m.in. 40 punktów, w których można umyć ręce i twarz środkiem dezynfekującym.

 

 

Służby miejskie zaczęły odkażać ulicę według wskazanej procedury od poniedziałku. Według instrukcji pracownicy muszą spryskać zakażone obiekty rozcieńczonym roztworem wybielacza używanego w gospodarstwach domowych.

 

Procedura przewiduje spryskiwanie obiektów stwarzających potencjalne zagrożenie, odczekanie 10 minut, następnie zebranie ich do pojemników. Potem należy po raz kolejny spryskać wybielaczem odkażany fragment terenu.

 

Pierwsze opryskiwanie na wyznaczonym przez władze obszarze ma zakończyć się do piątku. Procedura ta ma być następnie powtarzana co dwa tygodnie, aż do całkowitego usunięcia wirusa.

 

Najlepsze rozwiązanie

 

- Kiedy zapalenie wątroby typu A rozprzestrzeni się wśród ludzi, ciężko jest je zatrzymać - powiedział profesor medycyny z Uniwersytetu w Alabamie Mike Saag. - Jeżeli to tylko problem sanitarny, wybielacz może być najlepszym rozwiązaniem - dodał naukowiec.

 

Saag wyjaśnił także, że wirus najgwałtowniej rozprzestrzenia się w środowisku osób które nie dbają o higienę.

 

Według "The San Diego Union Tribune" liczba bezdomnych żyjących w centrum miasta zwiększyła się o 27 proc. w ciągu ostatnich trzech lat. Obecnie w San Diego żyje około 9 tys. osób bez stałego adresu zamieszkania.

 

The San Diego Union Tribune, National Public Radio, polsatnews.pl