"Umowa" po wysłaniu sms-a lub przelewie. Oszuści wyłudzili milion na pożyczkach w Śląskiem

Polska
"Umowa" po wysłaniu sms-a lub przelewie. Oszuści wyłudzili milion na pożyczkach w Śląskiem
USA-Reiseblogger/Pixabay.com/CC0 Creative Commons

Oszuści oferowali w Internecie szybkie pożyczki, których warunkiem miało być wykonanie przelewu lub wysłanie płatnego smsa. Policja w Katowicach szuka osób pokrzywdzonych. Proceder mógł trwać ponad pięć lat.

"Osoby, które zostały w ten sposób oszukane, proszone są o kontakt z Wydziałem do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach" - poinformował w środę asp. sztabowy Adam Jachimczak z zespołu prasowego śląskiej policji. Pokrzywdzeni mogą skontaktować się z prowadzącym sprawę pod katowickim numerem telefonu 32 200 10 18.

 

Nie zatrzymano organizatorów

 

Śledztwo prowadzone jest pod nadzorem gliwickiej prokuratury. Dotychczas nie udało się zatrzymać organizatorów tego procederu, który mógł trwać nawet ponad pięć lat. Poprzez kilkanaście różnych stron internetowych, oferujących szybkie pożyczki, oszuści proponowali zawarcie umowy, do której sfinalizowania wymagane było wysłanie płatnej wiadomości sms premium lub wykonanie przelewu internetowego.

 

Oszuści stosowali przy tym hasła reklamowe, takie jak: "Weź pożyczkę TERAZ! Wypełnij formularz bez zaświadczeń i wychodzenia z domu", "Pieniądze na koncie nawet po godzinie - bez poręczycieli i zbędnych formalności" czy "Pożyczki od ręki bez BIK".

 

- W rzeczywistości dochodziło wyłącznie do odpłatnej rejestracji zainteresowanych osób na platformie, do której dostęp mieli potencjalni pożyczkobiorcy. Oszuści wyłudzili w ten sposób ponad milion złotych - powiedział Jachimczak, apelując, by poszkodowani zgłosili policji, iż padli ofiarą tego typu oszustwa.

 

PAP

mta/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze