"Już do dyspozycji samorządów przekazaliśmy 58,6 mln zł. Pieniądze są na kontach gmin. Teraz szybkość wypłacania zasiłków zależy właśnie od poszczególnych samorządów" - powiedział cytowany w komunikacie szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Dodał, że gminy nie rozdysponowały jeszcze wszystkich przekazanych do tej pory środków finansowych.

 

W komunikacie poinformowano, że wojewodowie regularnie spotykają się z samorządowcami z poszkodowanych terenów, "mobilizują ich do szybkiego składania wniosków do wojewodów, wydawania decyzji i wypłacania pieniędzy na odbudowę".

 

Informacja o wsparciu ma dotrzeć do każdej rodziny

 

Jak podało MSWiA, z informacji przekazanych przez wojewodów wynika, że np. gmina Brusy ma nadal jeszcze 700 tys. zł na zasiłki dla poszkodowanych, gmina Chojnice - ponad pół miliona zł, gmina Koronowo - prawie 860 tys. zł, a gmina Nakło nad Notecią - 1,9 mln zł.

 

Wojewodowie zostali też zobowiązani, aby z informacją o przysługującym wsparciu dotrzeć do każdej rodziny, wysyłając listy, w których mają znaleźć się m.in. numery telefonów, pod którymi można uzyskać szczegółowe informacje dotyczące udzielanej pomocy.

 

Resort przypomniał, że to gmina wnioskuje do wojewodów o środki na remont i odbudowę, a wojewodowie przekazują je na konta gmin. To gminy, po wydaniu decyzji o wysokości przyznanej pomocy finansowej, rozdysponowują pieniądze do poszczególnych rodzin.

 

Zwiększone środki na odbudowę zniszczonych domów

 

MSWiA zapewniło, że pomoc finansowa rządu została przekazana wojewodom natychmiast po zakończeniu działań ratowniczych a oni przesłali pieniądze samorządom, które natychmiast miały możliwość wypłacania pierwszych zasiłków do 6 tys. zł.

 

Resort przypomniał również, że rząd zwiększył pomoc finansową na odbudowę zniszczonych domów ze 100 tys. zł do 200 tys. zł. Po raz pierwszy pomoc w wysokości do 100 tys. zł otrzymają mieszkańcy, którym żywioł zniszczył budynki gospodarcze.

 

W wyniku sierpniowych nawałnic zginęło sześć osób, w tym dwie harcerki z obozu w Suszku. Poszkodowane zostały 62 osoby, w tym 23 strażaków. Uszkodzonych zostało 4,8 tys. budynków, z czego 3,4 tys. to budynki mieszkalne. Ogromne szkody nawałnice wyrządziły w lasach. Z szacunków Lasów Państwowych wynika, że straty wyniosły 7,7 mln m sześc. powalonych drzew oraz 38 tys. ha zniszczonych lasów.

 

PAP