We Włoszech nieszczepione dzieci nie są przyjmowane do żłobków i przedszkoli. Rodzice protestują

Świat
We Włoszech nieszczepione dzieci nie są przyjmowane do żłobków i przedszkoli. Rodzice protestują
Flickr.com/zdj.ilustracyjne

Rodzice, których dzieci nie zostały wpuszczone do żłobków i przedszkoli, wzywają karabinierów. O podobną interwencję zwraca się do sił porządkowych personel placówek, gdy dochodzi tam do awantur i protestów rodziców. Takie zgłoszenia miały miejsce m.in. w Mediolanie, Rzymie i w Udine. To wynik wejścia w życie ustawy, która wprowadziła 10 obowiązkowych szczepień jako warunek zapisu do placówek.

Matki i ojcowie zapowiedzieli, że wrócą z dziećmi i będą robić to do skutku, czyli do momentu, gdy zostaną one przyjęte.

 

Zgodnie z przyjętą w lipcu ustawą rodzice zapisujący w tym roku dzieci do żłobków i przedszkoli muszą złożyć oświadczenie, w którym informują, że przeszły one obowiązkowe szczepienia. Niektórzy rodzice odmawiają wystawienia takich deklaracji, twierdząc, że stanowią one naruszenie prywatności.

 

500 euro grzywny

 

W sierpniu Ministerstwo Zdrowia wyjaśniło interpretując przyjętą ustawę, że zgodnie z jej przepisami niezaszczepione dzieci nie będą mogły chodzić ani do prywatnych, ani państwowych żłobków i przedszkoli, nawet jeśli ich rodzice zapłacą przewidzianą karę. Grzywna ta wynosi do 500 euro.

 

Zakaz przyjmowania zapisów bez szczepień nie dotyczy natomiast szkół z powodu istnienia obowiązku szkolnego - zastrzegł resort zdrowia.

 

Ustawa wprowadziła 10 obowiązkowych szczepień dla dzieci w wieku do 6 lat: przeciwko polio, dyfterytowi, tężcowi, zapaleniu wątroby typu B, krztuścowi, pałeczce hemofilnej typu B, odrze, różyczce, ospie wietrznej i śwince.

 

Nowe prawo przygotowano i przyjęto w okresie rekordowych zachorowań na odrę, które wiąże się ze spadkiem szczepień w ostatnich latach z powodu rosnącego we Włoszech sceptycyzmu co do sensu tej profilaktyki i aktywności tzw. ruchów antyszczepionkowych.

 

PAP

nro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze