Szef litewskiego MSZ: jeżeli w Polsce brakuje znamiennych miejsc, to możemy im pożyczyć

Świat
Szef litewskiego MSZ: jeżeli w Polsce brakuje znamiennych miejsc, to możemy im pożyczyć
Flickr.com

- Jeżeli w Polsce brakuje znamiennych miejsc, to możemy im pożyczyć - tak skomentował szef MSZ Litwy Linas Linkeviczius decyzję MSWiA o umieszczeniu w polskim paszporcie inskrypcji z grobu Marii Piłsudskiej na wileńskim cmentarzu na Rossie.

MSZ Litwy poinformowało, że "na razie nie będzie żadnej innej reakcji".

 

Na początku sierpnia Litwa wyraziła oburzenie pomysłem polskiego MSWiA, by na jednej ze stron nowego paszportu widniał wizerunek wileńskiej Ostrej Bramy. Litewskie MSZ wezwało wówczas do siebie zastępcę ambasadora Polski na Litwie Grzegorza Poznańskiego, któremu przypomniało, że Ostra Brama znajduje się na terytorium Litwy. Wyrażono opinię, że wizerunek Ostrej Bramy nie powinien znajdować się na oficjalnych dokumentach innego państwa.

 

Nowe inskrypcje w paszportach

 

O tym, że w nowych polskich paszportach pojawią się wizerunek inskrypcji z grobu Marii Piłsudskiej - "Matka i serce Syna", a nie Ostra Brama w Wilnie oraz postać najmłodszego kawalera Virtuti Militari obrońcy Lwowa w 1920 r. Antosia Petrykiewicza zamiast Cmentarza Orląt Lwowskich - poinformował w poniedziałek szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

 

- Te motywy graficzne znajdą się w nowym paszporcie, upamiętniającym stulecie odzyskania niepodległości w 1918 r. - powiedział. Nowa książeczka paszportowa wydana będzie w 2018 r.

 

Pierwotnie zapowiedziano, że w książeczce może znaleźć się wizerunek cmentarza Orląt Lwowskich i Ostrej Bramy w Wilnie, jednak wywołało to kontrowersje, ze względu na to, że Lwów i Wilno nie leżą obecnie w Polsce. Dlatego Błaszczak zdecydował, że będzie to inskrypcja z wileńskiego grobu Marii Piłsudskiej i postać Petrykiewicza - obrońcy Lwowa.

 

"Przejmujący symbol postawy Polek"

 

Jak sprecyzował, decyzja ta była wynikiem uwag, które napływały do ministerstwa, po wysłuchaniu rekomendacji zespołu ekspertów. Przypomniał, że Petrykiewicz to najmłodszy kawaler Orderu Virtuti Militari, 13-letni chłopiec, który razem z innymi orlętami lwowskimi walczył o niepodległość Polski i jest pochowany na lwowskim cmentarzu.

 

W drugim przypadku uzasadnił, że inskrypcja z grobu matki Piłsudskiego to "bardzo przejmujący symbol postawy Polek, które w czasie zaborów wychowywały swoje dzieci w ten sposób, żeby pamiętały o Polsce, o naszej tradycji, o naszej kulturze". - Dzięki poświęceniu matek wyrosło pokolenie, które z sukcesem doprowadziło do odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 r. - dodał.

 

PAP

nro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze