MSZ przekazało dane Polaków chcących opuścić Saint-Martin

Polska
MSZ przekazało dane Polaków chcących opuścić Saint-Martin
PAP/EPA/GERBEN VAN ES/DUTCH DEPARTMENT OF DEFENSE/HANDOUT

- Polscy konsulowie przekazali władzom holenderskim i francuskim dane sześciorga obywateli polskich zainteresowanych opuszczeniem wyspy Saint-Martin i podejmują intensywne działania, by zapewnić im jak najszybszy transport - podało MSZ w poniedziałkowym komunikacie.

MSZ podało, że "na wyspie Sint Maarten/Saint-Martin wojsko holenderskie i francuskie rozpoczęło ewakuację".

 

W pierwszej kolejności ewakuowani są pacjenci medyczni oraz osoby starsze. MSZ podaje, że polscy konsulowie "przekazali władzom holenderskim i francuskim dane sześciorga obywateli polskich zainteresowanych opuszczeniem wyspy i podejmują intensywne działania, by zapewnić Polakom jak najszybszy transport".

 

"Konsulowie w Hadze i Paryżu pozostają w kontakcie z przebywającymi na wyspie Polakami, przekazując aktualne zalecenia władz miejscowych" - poinformowało MSZ. Jak dodano, konsul RP w Hadze uda się we wtorek na briefing zorganizowany w sprawie ewakuacji przez holenderskie MSZ.

 

Polskie placówki dyplomatyczne monitorują sytuację

 

Resort podkreślił, że polskie placówki stale monitorują sytuację związaną z huraganem Irma. Ministerstwo zaznacza, że "jest to sprawa priorytetowa dla służb dyplomatyczno-konsularnych".

 

"Ambasady RP w Bogocie, Hadze, Hawanie, Londynie, Paryżu i Waszyngtonie monitorują sytuację obywateli polskich przebywających w rejonach dotkniętych huraganem" - zapewniło MSZ.

 

Resort podkreślił, że utrzymywany jest stały kontakt z polskimi obywatelami, którym są przekazywane zalecenia uzyskiwane od miejscowych władz. "Konsulowie RP dokładają starań, aby Polacy byli objęci niezbędną pomocą na takich samych warunkach, jak miejscowi obywatele" - zaznaczono.

 

PAP

nro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze