Rzecznik prezydenta: nie ma decyzji, czy prezydenckie ustawy ws. sądów będą konsultowane z MS

Polska
Rzecznik prezydenta: nie ma decyzji, czy prezydenckie ustawy ws. sądów będą konsultowane z MS
PAP/Darek Delmanowicz

Prezydent Andrzej Duda nie podjął jeszcze decyzji, czy ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym będą konsultowane z resortem sprawiedliwości, czy środowiskami prawniczymi - powiedział w niedzielę rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.

Minister podkreślił w rozmowie z radiem RMF FM, że prezydent w najbliższym tygodniu skupi się na rozmowach z przedstawicielami klubów parlamentarnych, które odbędą się w środę.

 

Odnosząc się do współpracy prof. Michała Królikowskiego ws. ustaw o SN i KRS, Łapiński podkreślił: "Prezydent poprosił profesora Królikowskiego, który pro publico bono, bez żadnych wynagrodzeń, pewne rzeczy dotyczące tych ustaw, przygotowuje. (...) Prof. Królikowski zgłasza swoje propozycje, uwagi. Ale zobaczymy, które zostaną ujawnione i w jakim zakresie" - zaznaczył.

 

Rzecznik prezydenta podkreślił też, że za ostateczny kształt reform będzie odpowiedzialna Kancelaria Prezydenta, a nie eksperci zaproszeni do współpracy.

 

24 lipca prezydent Duda poinformował, że podjął decyzję o zawetowaniu ustaw: o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Zapowiedział przygotowanie projektów ustaw o SN i KRS w ciągu dwóch miesięcy. W piątek Łapiński poinformował, że projekty ustaw dotyczących sądownictwa "są już na ostatniej prostej".

 

W środę po południu odbędzie się seria spotkań prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami wszystkich klubów parlamentarnych na temat zmian w SN i KRS. Wszystkie partie potwierdziły swój udział. Z przedstawicielami prezydium każdego klubu prezydent ma spotkać się osobno na godzinną rozmowę.

 

PAP

 

 

kan/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze