Prezydent spotka się z przedstawicielami klubów parlamentarnych. Będą rozmawiać o reformie sądownictwa

Polska
Prezydent spotka się z przedstawicielami klubów parlamentarnych. Będą rozmawiać o reformie sądownictwa
PAP/Paweł Supernak

W środę po południu odbędzie się seria spotkań prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami wszystkich klubów parlamentarnych na temat zmian w Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa - poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Jak dodał wszystkie partie, w rozmowie z nim, potwierdziły udział. W pierwszej kolejności prezydent spotka się z przedstawicielami PiS.

Z przedstawicielami prezydium każdego klubu prezydent spotka się osobno, na godzinną rozmowę.

 

Rzeczniczka PiS Beata Mazurek poinformowała, że ze strony Prawa i Sprawiedliwości, w rozmowie z prezydentem weźmie udział wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

 

Prezydent pod koniec lipca ogłosił decyzje o zawetowaniu ustawy o Sądzie Najwyższym oraz nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Jak mówił, kierował się poczuciem odpowiedzialności za polskie państwo. Zapowiedział też przygotowanie własnych projektów, które następnie przedstawi Sejmowi. W czwartek prezydencki minister Andrzej Dera poinformował, że projekty są kończone.

 

Prezydent rozmawiał z szefem PiS

 

Zmiany w sądownictwie były jednym z tematów piątkowego spotkania prezydenta z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński powiedział dziennikarzom, że prezydent w rozmowie z Kaczyńskim zadeklarował, iż jest zwolennikiem prawdziwej reformy sądownictwa i liczy, że jego projekty będą poparte w Sejmie.

 

Jak dodał minister, prezydent zapewnił też, że obie przygotowywane ustawy będą zgodne z konstytucją i "nie będą zawierać tych poprzednich błędów, które wskazał w swoich wetach".

 

- Prezydentowi zależy na uchwaleniu tych ustaw - podkreślił minister. Łapiński zaznaczył też, że prezydent chce "pozyskać jak najszersze poparcie dla tych ustaw w parlamencie".

 

Uzasadnienie weta

 

Uzasadniając weto do ustawy o Sądzie Najwyższym Duda stwierdził m.in., że uprawniona jest obawa przed zagrożeniem dla niezależności Sądu Najwyższego i jego autorytetu w społeczeństwie. W kwestii noweli ustawy o KRS podkreślił, że wybór sędziów do KRS przez Sejm wymaga większości 3/5 głosów.

 

Prezydent podpisał natomiast trzecią ustawę dotyczącą zmian w sądownictwie - o ustroju sądów powszechnych, która m.in. zmienia zasady powoływania i odwoływania prezesów sądów przez zwiększenie uprawnień ministra sprawiedliwości oraz wprowadza zasady losowego przydzielania spraw sędziom. W następstwie publikacji tej ustawy w Dzienniku Ustaw Komisja Europejska wszczęła postępowanie wobec Polski o naruszenie unijnych przepisów.

 

PAP

paw/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze