Gubernator Florydy: jesteśmy na celowniku "atomowego huraganu". Irma przybiera na sile

Świat

Huragan Irma, który spustoszył już wiele wysp karaibskich, zyskał na sile i znowu jest huraganem 5, najwyższej kategorii w skali Saffira-Simpsona - podało amerykańskie Krajowe Centrum ds. Huraganów. - Floryda jest na celowniku atomowego huraganu - powiedział gubernator stanu Rick Scott. Zaapelował do mieszkańców, żeby "wyjeżdżali jak najdalej od wybrzeży".

Huragan przesuwa się z prędkością około 20 km/godzinę na północny zachód. Obecnie zbliża się do Kuby, jego centrum znajduje się 190 km od kubańskiego miasta Caibarien i 480 km na południowy wschód od Miami na Florydzie.

 

Irmie towarzyszą wichry o prędkości do 260 km/godzinę.

 

"Zostawcie dom, wyjeżdżajcie jak najdalej"

 

Zdaniem synoptyków z amerykańskiego Krajowego Centrum ds. Huraganów (NHC), po spustoszeniu w środę i w czwartek wielu wysp karaibskich, gdzie zginęły co najmniej 24 osoby, huragan uderzy prawdopodobnie w niedzielę, może wcześniej, w sobotę późnym wieczorem czasu lokalnego, w wybrzeża Florydy.

 

Meteorolodzy z NHC nie są w stanie sprecyzować, kiedy dokładnie i w którym punkcie Irma uderzy w wybrzeża Florydy, jednak są niemal pewni, że da o sobie znać nie tylko na całej Florydzie, ale także swoim niszczycielskim zasięgiem obejmie część stanów Georgia i Karolina Południowa.

 

- Irma jest monstrualnym, katastrofalnym sztormem jakiego ten stan jeszcze nie widział. Zostawcie dom, zabezpieczcie dobytek i wyjeżdżajcie jak najdalej od wybrzeży. Czasu pozostało niewiele - powiedział gubernator Florydy Rick Scott.

 

Dodał, że to najgroźniejszy huragan na Atlantyku w historii gromadzenia takich danych.

 

Zamknięte szkoły i uniwersytety

 

Ewakuacja, która początkowo objęła 350 tys. mieszkańców stanu, z każdym dniem obejmuje kolejne obszary. W Miami wszystkie szkoły publiczne i uniwersytety zostały zamknięte przynajmniej do poniedziałku. Budynki szkół i uniwersytetów spełniające surowe warunki regulacji wprowadzonych po katastrofalnym huraganie Andrew w roku 1992 zostały zmienione w schroniska.

 

Największym zagrożeniem, jak ostrzegają władze lokalne i federalne koordynujące ewakuację mieszkańców z zagrożonych atakiem huraganu Irma terenów, jest przewidywany gwałtowny wzrost poziomu wód Zatoki Meksykańskiej i Atlantyku.

 

Z tego niebezpieczeństwa doskonale zdaje sobie sprawę Robert Meyer, adwokat mieszkający w Miami od 30 lat, który w 1992 roku przeżył huragan Andrew.

 

- Miami i jego okolice znajdują się na poziomie Atlantyku bądź w depresji, poniżej jego poziomu. Kiedy jest przypływ woda zalewa domy nawet w słoneczne dni - powiedział Robert Meyer. Meyer rozmawiał przez telefon komórkowy ze swojego samochodu w drodze na północ.

 

"Gigantyczny sznur samochodów na autostradzie"

 

Cała autostrada I-95, "tętnica" wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych, przebiegająca od Miami do granicy z Kanadą, zmieniła się w piątek w jednokierunkową drogę wiodącą na północ, a właściwie, jak zauważył Meyer, "w gigantyczny sznur samochodów pełzających na północ z prędkością nie większą niż 20 km na godzinę".

 

- Wcześniej próbowałem polecieć do Nowego Jorku i schronić się u znajomych, ale wszystkie miejsca, najtańsze za 2,5 tys. USD - 5 razy więcej niż normalnie, już we wtorek były wykupione - dodał Meyer.

 

Odlecieć z Florydy udało się Kamilli Dworskiej - szefowej polonijnej stacji radiowej Polskie Radio 1030 AM w Chicago - którą obowiązkowa ewakuacja zastała w West Palm Beach na Florydzie blisko luksusowej rezydencji prezydenta Donalda Trumpa w Mar-a-Lago, zwanej także "Zimowym Białym Domem".

 

- Udało mi się odlecieć z Florydy tylko dlatego, że i tak kończyły mi się wakacje i miałam wcześniej zarezerwowany bilet powrotny - powiedziała Dworska z lotniska Charlottesville w Wirginii, gdzie czekała w piątek na połączenie do Chicago.

 

- W Palm Beach było spokojnie - powiedziała Dworska - ale korki na drogach, kolejki w sklepach i przed stacjami benzynowymi były sygnałami, że Irma już nadchodzi; taka cisza przed burzą - dodała. 

 

PAP

dk/paw/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze