Rzeczniczka PiS Beata Mazurek pytana przez Polsat News czy prezydent przedstawił prezesowi PiS szczegóły przygotowywanej przez siebie reformy sądownictwa stwierdziła: - Skoro mówimy, że osiągnęliśmy porozumienie i uzgodnili panowie drogę do uchwalenia tych ustaw to oczywiście, że tak ponieważ nie jest tajemnicą, że zarówno nam jako PiS, jak i panu prezydentowi zależało na tym, aby ten wymiar sprawiedliwości zreformować - powiedziała.

 

- Mieliśmy z pewnością różne drogi do osiągniecia tego celu, teraz ta droga jest jedna - mówiła Mazurek

 

-  Mam nadzieję, że Polacy będą zadowoleni z tego, jak wspólnie zreformujemy wymiar sprawiedliwości - oświadczyła.

 

Łapiński: prezydent liczy, że projekty będą przeprowadzone w Sejmie w dobrej atmosferze

 

W piątek wieczorek z dziennikarzami spotkał się rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. Poinformował, że Andrzej Duda zadeklarował w rozmowie z prezesem Jarosławem Kaczyńskim, że "jest zwolennikiem prawdziwej reformy sądownictwa, że ustawy przez niego przygotowane będą zgodne z konstytucją i, że liczy, iż będą przeprowadzone w Sejmie w dobrej atmosferze".

 

- Rozmawiano na tematy najważniejsze dla Polski. To była dobra rozmowa i dobra atmosfera - zaznaczył Łapiński.

 

 

Spytany, czy prezydent przedstawił projekty ustaw reformujących sądownictwo prezesowi PiS, Łapiński odpowiedział, że nie. Według niego, "deadline" na przedstawienie tych projektów to 24 września. - Do tego czasu na pewno te ustawy zostaną zakończone - oświadczył rzecznik.

 

Podkreślił, że "co do innych spraw, nie został upoważniony do ich przekazywania".

 

 

Wcześniej w piątek w siedzibie PiS przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie odbyło się spotkanie kierownictwa tej partii. W spotkaniu udział wzięli m.in.: prezes PiS Jarosław Kaczyński premier Beata Szydło i wicepremier Mateusz Morawiecki, a także wicemarszałkowie Sejmu: Ryszard Terlecki (zarazem szef klubu PiS) i Joachim Brudziński.

 

O spotkanie prezydenta z prezesem PiS dziennikarze pytali marszałka Senatu. Dopytywany, czy będzie to "pojednawcze spotkanie", marszałek ocenił, że wszystkie rozmowy między prezesem PiS a prezydentem były bardzo dobre. - Jestem przekonany, że również ta rozmowa będzie bardzo dobra  dodał Karczewski.

 

Na przyszły tydzień, przed zakończeniem prac nad ustawami o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa, prezydent zaprosił na spotkanie przedstawicieli klubów parlamentarnych.

 

 

W lipcu Andrzej Duda zawetował forsowane przez PiS ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Jednocześnie zapowiedział, że przygotuje własne projekty. W miniony czwartek prezydencki minister Andrzej Dera powiedział, że są one już na ukończeniu. - O szczegółach będziemy rozmawiać gdy zostaną opublikowane - stwierdził.

 

polsatnews.pl, PAP