Szwajcaria gotowa odegrać rolę mediatora w kryzysie północnokoreańskim

Świat
Szwajcaria gotowa odegrać rolę mediatora w kryzysie północnokoreańskim
Flickr/Elvis Fool

- Neutralna Szwajcaria jest gotowa wystąpić w roli mediatora, łącznie z goszczeniem rozmów na szczeblu ministerialnym, by pomóc w rozwiązaniu kryzysu północnokoreańskiego - powiedziała szwajcarska prezydent Doris Leuthard.

Leuthard zwróciła uwagę, że szwajcarscy żołnierze stacjonują na linii demarkacyjnej między obu państwami koreańskimi oraz że Szwajcaria ma długą historię prowadzenia neutralnej dyplomacji.

 

- Jesteśmy gotowi zaoferować naszą rolę (...) jako mediator. Naprawdę czas już usiąść przy stole - powiedziała szwajcarska prezydent, dodając, że Chiny i USA muszą wziąć swoją część odpowiedzialności za rozwiązywanie północnokoreańskiego kryzysu.

 

Reżim w Pjongjangu poinformował w niedzielę o przeprowadzeniu próby z użyciem bomby wodorowej przeznaczonej do montażu na międzykontynentalnych pociskach balistycznych (ICBM) podkreślając, że próba ta zakończyła się "całkowitym powodzeniem". Był to szósty i wszystko wskazuje na to, że najpotężniejszy dotąd próbny wybuch nuklearny przeprowadzony przez Koreę Północną.

 

W poniedziałek o godz. 16 czasu polskiego na nadzwyczajnym posiedzeniu, na wniosek Japonii, Francji, Wielkiej Brytanii, Korei Południowej i USA, zbiera się Rada Bezpieczeństwa ONZ. Członkowie RB ONZ mają uzgodnić międzynarodową reakcję na ostatnie działania Korei Północnej.

 

PAP

nro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze