"Dzisiaj solidarności jest nam bardzo potrzeba". Premier podczas obchodów Zbrodni Lubińskiej

Polska
"Dzisiaj solidarności jest nam bardzo potrzeba". Premier podczas obchodów Zbrodni Lubińskiej
PAP/Maciej Kulczyński

- Polska droga do wolności, to była droga "Solidarności", droga bardzo wyboista, znaczona często męczeństwem i krwią, ale zakończona zwycięstwem; dzięki niej polskie państwo jest wolne, suwerenne, demokratyczne - powiedziała w czwartek w Lubinie premier Beata Szydło. Premier złożyła kwiaty oraz zapaliła znicze na grobach ofiar Lubina'82, gdzie 31 sierpnia 1982 r. z rąk ZOMO zginęły trzy osoby.

- Polska droga do wolności, to była droga solidarności; droga bardzo wyboista, znaczona często męczeństwem i krwią, ale droga zwycięstwa, droga dzięki której dziś możemy powiedzieć, że polskie państwo jest państwem wolnym, suwerennym, demokratycznym - powiedziała premier dziennikarzom.

 

Zaznaczyła, że "dzięki takim ludziom, którzy poświęcili swoje życie, poświęcili swoje zdrowie, by walczyć o Polskę, jesteśmy dumnym narodem polskim, który może cieszyć się wolnością i państwem, które daje przykład innym państwom europejskim w jaki sposób ta solidarność ma się wyrażać, właśnie w odzyskiwaniu wolności, w jaki sposób ta solidarność ma nas łączyć".

 

"Jesteśmy w UE, państwem demokratycznym, suwerennym"

 

- Dzięki polskiemu przykładowi państwa Europy Środkowo-Wschodniej również podjęły to wielkie wyzwanie, państwa - które były przez reżim komunistyczny gnębione i za naszym przykładem dołączyły do państw demokratycznych - powiedziała premier. Podkreśliła, że dzisiaj "jesteśmy w UE, jesteśmy państwem demokratycznym, wolnym i suwerennym".

 

Premier oceniła, że wolność i solidarność, to wartości wielkie i niezbywalne, o które cały czas musimy się troszczyć.

 

- Musimy pamiętać, że wolność to solidarność, ale musimy też dbać o to, by tej wolności i solidarności nie zabrakło. Dzisiaj solidarności jest nam bardzo potrzeba, dlatego takie dni, takie momenty jak ten dzisiejszy, nie tylko mają nam przypominać o tej wspaniałej historii Polski, o ludziach, którzy walczyli ze znakiem "Solidarności" na piersiach o polską wolność, ale mają nam przypominać, że cały czas tej solidarności potrzebujemy - powiedziała szefowa rządu.

 

35. rocznica wydarzeń w Lubinie

 

Premier Szydło oraz prezydent Andrzej Duda wezmą w czwartek w Lubinie (Dolnośląskie) udział w obchodach 35. rocznicy Zbrodni Lubińskiej. 31 sierpnia 1982 r. ZOMO zastrzeliło w tym mieście trzech manifestantów podczas pokojowej manifestacji zorganizowanej z okazji porozumień sierpniowych.

 

Szefowa rządu złożyła kwiaty oraz zapaliła znicze na grobach ofiar Lubina'82. Premier towarzyszył szef "Solidarności" Piotr Duda. Szydło spotkała się też z dolnośląską działaczką Solidarności Krystyną Sobierajską-Kowalczuk.

 

PAP

mta/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze