Rosja liczy na eksport broni przetestowanej w Syrii

Świat
Rosja liczy na eksport broni przetestowanej w Syrii
Zdj. ilustracyjne/Wikimedia Commons/Vitaly V. Kuzmin

Rosja ma nadzieję, że nowa broń, przetestowana po raz pierwszy w Syrii, przyczyni się do znacznego wzrostu eksportu wyrobów przemysłu zbrojeniowego - pisze w środę Associated Press, powołując się na przedstawicieli rosyjskich władz.

Według tych źródeł zagraniczni klienci są szczególnie zainteresowani bronią, której rosyjskie wojsko używa w Syrii. Rosyjskie lotnictwo od września 2015 roku prowadzi operacje w Syrii, pomagając syryjskiemu prezydentowi Baszarowi el-Asadowi znacznie powiększyć obszar pod kontrolą sił reżimowych.

 

- Szansy przetestowania broni w prawdziwej walce wprost nie można przecenić - cytuje AP wiceministra obrony Rosji Jurija Borisowa. - Klienci zaczęli się ustawiać w kolejce po broń, która sprawdziła się w Syrii - oświadczył wiceminister.

 

Borisow poinformował, że broń i sprzęt wojskowy po raz pierwszy przetestowane w warunkach bojowych w Syrii to m.in. myśliwce Su-30 i Su-35, nowe śmigłowce bojowe, pociski rakietowe, systemy wojny elektronicznej i broń piechoty.

 

Zamówienia na blisko 50 mld dolarów

 

Dmitrij Szugajew, szef Federalnej Służby Współpracy Wojskowo-Technicznej (FSWTS), powiedział w środę, że zagraniczne zamówienia na rosyjską broń, która ma być dostarczona w najbliższych latach, opiewają na prawie 50 miliardów USD.

 

AP odnotowuje, że w ubiegłym roku wartość rosyjskiego eksportu broni wyniosła 15 miliardów USD; Rosja zajmuje drugie - po Stanach Zjednoczonych - miejsce na liście największych eksporterów broni.

 

Według Szugajewa, powołującego się na oceny ekspertów, udział Rosji w globalnym rynku samolotów wojskowych wynosi obecnie 27 proc. W kategorii broni sił lądowych jest to 30 proc., a w kategorii systemów obrony powietrznej - 20 proc.

 

AP zwraca uwagę na wypowiedź rosyjskiego wiceministra obrony Aleksandra Fomina, który wyraził nadzieję, że Rosja będzie mogła zwiększyć eksport broni do państw afrykańskich, odzyskując pozycje utracone tam po upadku Związku Radzieckiego.

 

PAP

dk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze