Wydano nakaz aresztowania b. premier Tajlandii Yingluck Shinawatry. Źródła informują, że polityk uciekła z kraju

Świat
Wydano nakaz aresztowania b. premier Tajlandii Yingluck Shinawatry. Źródła informują, że polityk uciekła z kraju
PAP/EPA/NARONG SANGNAK

Była premier Tajlandii Yingluck Shinawatra nie przybyła w piątek do sądu w Bangkoku na ogłoszenie wyroku w jej sprawie. Wydano nakaz jej aresztowania. Jak poinformował agencję Reuters jeden z członków Partii dla Tajów Shinawatry, była premier uciekła z kraju. Nie wiadomo gdzie przebywa oskarżona.

- Jej adwokat mówi, że jest chora i wnosi o przesunięcie ogłoszenia wyroku... Sąd nie uważa, by była chora i zadecydował o wydaniu nakazu aresztowania - powiedział dziennikarzom sędzia Cheep Chulamon.

 

Jednocześnie Sąd Najwyższy, przed którym toczy się proces, przesunął ogłoszenie werdyktu w sprawie Yingluck na 27 sierpnia.

 

Agencja Reutera powołując się na jednego z członków Partii dla Tajów Shinawatry, poinformowała, że była premier uciekła z kraju. Doniesienia potwierdzono również u innego źródła. Na razie nie wiadomo gdzie przebywa oskarżona.

 

Zaniedbanie obowiązków i niepowstrzymanie korupcji

 

Yingluck, której rząd został obalony przez wojsko na wiosnę 2014 roku, jest oskarżona o zaniedbanie obowiązków i niepowstrzymanie korupcji związanej z rządowym programem dopłat, w ramach którego rolnikom płacono za ryż nawet o połowę więcej, niż wynosiła cena rynkowa.

 

Program był bardzo popularny w wiejskich bastionach zwolenników Shinawatrów, ale od strony finansowej okazał się katastrofalny. W magazynach zalegały tony niesprzedanego ryżu, a straty finansowe wynosiły równowartość blisko 18,3 mld dolarów.

 

Yingluck grozi 10 lat więzienia. Przez cały czas trwającego 18 miesięcy procesu kobieta utrzymywała, że jest niewinna. Broniła się, mówiąc, że dopłaty stanowiły niezbędną pomoc dla najbiedniejszych plantatorów ryżu, którzy wcześniej nie otrzymywali wsparcia od państwa.

 

Na początku sierpnia oświadczyła, że proces w jej sprawie jest "polityczny", a rządząca junta chce oczyścić scenę polityczną z klanu Shinawatrów. Ta wpływowa rodzina dominowała w polityce Tajlandii od początku lat 2000.

 

Pierwsza kobieta premier

 

AFP podkreśla, że Yingluck zawsze utrzymywała, iż nie ucieknie z kraju, jak zrobił to jej brat Thaksin, również były premier. Od 2008 r. żyje on na uchodźstwie, by nie odsiadywać kary dwóch lat więzienia za korupcję.

 

Yingluck, pierwsza kobieta premier w historii Tajlandii, została pozbawiona władzy przez Trybunał Konstytucyjny m.in. w związku z naruszeniem ustawy zasadniczej kilka tygodni przed dokonaniem przez armię bezkrwawego zamachu stanu w maju 2014 roku. Do przewrotu doszło po miesiącach ulicznych demonstracji i okupowaniu przez protestujących budynków rządowych.

 

W styczniu 2015 roku tymczasowy parlament wyznaczony przez władze wojskowe przeprowadził wobec Yingluck procedurę impeachmentu, uznając ją za winną korupcji w związku z programem dotacji i nakładając na nią pięcioletni zakaz zajmowania stanowisk publicznych.

 

PAP

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze