Kolejne ogniska ASF. Resort środowiska zezwala na całoroczne polowanie na dziki

Polska
Kolejne ogniska ASF. Resort środowiska zezwala na całoroczne polowanie na dziki
Flickr

Nowe przypadki choroby u trzody chlewnej stwierdzono na podstawie wyników badań przeprowadzonych przez krajowe laboratorium referencyjne ds. ASF, czyli Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach. "W celu ograniczenia tego zjawiska (ASF - red.) Ministerstwo Środowiska wprowadziło przepisy umożliwiające całoroczne polowanie na dziki w całym kraju" - poinformował resort środowiska.

Ogniska ASF stwierdzono w Lubelskiem w gminie Międzyrzec Podlaski, w trzech gospodarstwach, w których hodowano 10, 46 i 9 świń oraz w gospodarstwie położonym w gminie Biała Podlaska, w którym utrzymywano 22 świnie. Piąte ognisko ASF stwierdzono w gminie Korczew w woj. mazowieckim, w gospodarstwie, w którym hodowano 27 świń.

 

Wszystkie te gospodarstwa znajdują się w tzw. obszarach zagrożenia wyznaczonych w związku z wcześniejszym przypadkami afrykańskiego pomoru świń.

 

W gospodarstwach, w których wyznaczono ogniska ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby - podał GLW.

 

Przypadki ASF odnotowano w trzech województwach

 

Wirusa ASF wykryto w Polsce w lutym 2014 r. i od tego czasu odnotowano w kraju 88 ognisk tej choroby u trzody chlewnej, z czego 65 - w tym roku. Dotychczasowe ogniska tej choroby u trzody chlewnej wykryto w województwach: podlaskim, lubelskim i mazowieckim.

 

443 przypadki ASF odnotowano też u dzików, przy czym niekiedy jeden przypadek oznacza kilka zarażonych zwierząt.

 

"Liczba przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) wśród dzików gwałtownie rośnie, stwarzając coraz większe zagrożenie dla trzody chlewnej. W celu ograniczenia tego zjawiska Ministerstwo Środowiska wprowadziło przepisy umożliwiające całoroczne polowanie na dziki w całym kraju. Decyzja o zmianie rozporządzenia została podjęta m.in. na skutek licznych wystąpień rolników i organizacji rolniczych" - poinformowało Ministerstwo Środowiska w komunikacie.

 

Afrykański pomór świń to choroba niegroźna dla ludzi, ale przynosi znaczne straty gospodarcze dotyczące produkcji trzody chlewnej, jak i poważne ograniczenia w produkcji i sprzedaży wyrobów z mięsa.

 

PAP, polsatnews.pl

nro/prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze