Zakończono sprowadzanie niemieckiego złota przechowywanego za granicą

Świat
Zakończono sprowadzanie niemieckiego złota przechowywanego za granicą
Flickr/Stephan Mosel/CC BY 2.0

Niemiecki bank centralny (Deutsche Bundesbank) poinformował w środę o zrealizowaniu z trzyletnim wyprzedzeniem planu sprowadzenia z powrotem do Niemiec części rezerw złota umieszczonych za granicą w okresie zimnej wojny.

W 2013 roku przyjęto założenie, że ponad połowa tych rezerw będzie przechowywana w Niemczech. Sfinalizowania tego planu początkowo oczekiwano do 2020 roku.

 

Z Paryża powróciło właśnie ostatnie 91 ton przechowywanego tam niemieckiego złota. W niemieckich skarbcach jest teraz 50,6 proc. niemieckich rezerw złota, wynoszących obecnie 3378 ton. 36,6 proc. pozostaje w Nowym Jorku i 12,8 proc. w Londynie. W Paryżu Niemcy już złota nie przechowują.

 

W okresie zimnej wojny Niemcy Zachodnie przechowywały większość swego złota za granicą, w obawie, że mogłoby ono przepaść w razie inwazji Związku Radzieckiego.

 

Szef niemieckiego banku centralnego Carl-Ludwig Thiele podkreślił, że każda sprowadzona z zagranicy sztabka złota została dokładnie sprawdzona i że nie było żadnych zastrzeżeń. Koszty całej operacji sprowadzania złota z zagranicy wyniosły - wg banku centralnego - 7,7 miliona euro.

 

Niemieckie rezerwy złota to ok. 270 tys. sztabek łącznej wartości - według obecnego kursu - 120 miliardów euro - odnotowuje agencja dpa.

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze