Proces ws. serialu "Nasze matki, nasi ojcowie". Krakowski sąd powołał biegłych, ZDF ich kwestionuje

Polska
Proces ws. serialu "Nasze matki, nasi ojcowie". Krakowski sąd powołał biegłych, ZDF ich kwestionuje
Polsat News/zdj. ilustracyjne

W procesie cywilnym o naruszenie dóbr osobistych żołnierzy AK przeciwko twórcom niemieckiego serialu "Nasze matki, nasi ojcowie" krakowski Sąd Okręgowy powołał biegłych z zakresu kinematografii i historii do oceny filmu - poinformowała Grażyna Rokita z biura prasowego sądu. W środę do sądu wpłynęło pismo z niemieckiej kancelarii, z którego wynika, że tylko niemieccy biegli mogą ocenić serial.

Jak w środę Reduta Dobrego Imienia, która jest inicjatorem procesu, do Sądu Okręgowego w Krakowie wpłynęło pismo z niemieckiej kancelarii reprezentującej producentów serialu "Nasze Matki, nasi Ojcowie": ZDF i UFA Fiction. "Wynika z niego, że tylko niemieccy biegli mogą rzeczowo ocenić niemiecki serial o polskim antysemityzmie" - podaje RDI.

 

Sprawę skomentował założyciel Reduty Dobrego Imienia Maciej Świrski, który stwierdził, że "pismo jest dowodem niemieckiej bezczelności w stosunku do Polski".

 

- Jeżeli jesteśmy w Unii Europejskiej, to nie ma powodów, żeby kwestionować polskich biegłych. Samo podpisanie przez Polskę traktatów stowarzyszeniowych i traktatów akcesyjnych spowodowało, że polski system prawny uznawany jest za równy systemowi niemieckiemu, belgijskiemu czy francuskiemu - mówił Maciej Świrski.

 

- To pismo wskazuje na to, że Niemcy nie uważają Polaków za równych sobie i za równych w Unii Europejskiej, co wiąże się także z tym, że boją się ostatecznej decyzji polskiego sądu, która jednoznacznie jest po polskiej stronie - dodał Świrski.

 

Założyciel Reduty Dobrego Imienia uważa, że "list jest także próbą zastraszenia polskiego systemu prawnego".

 

Polscy biegli mieli ocenić sposób przedstawienia żołnierzy AK

 

Na początku sierpnia krakowski sąd postanowił powołać biegłego z zakresu kinematografii z Uniwersytetu Łódzkiego na okoliczność ustalenia kategorii filmu "Nasze matki, nasi ojcowie" oraz sposobu przedstawienia w filmie żołnierzy Armii Krajowej. Postanowił także powołać biegłego historyka na okoliczność zgodności z prawdą przedstawianych w serialu informacji historycznych, dotyczących sposobu prezentacji żołnierzy AK.

 

Akta sprawy przekazano biegłym. Sąd nakreślił 15 października jako termin sporządzenia opinii. Termin kolejnej rozprawy nie został jeszcze wyznaczony.

 

"Polacy wychowani w kulcie Armii Krajowej nie będą w stanie obiektywnie ocenić filmu"


W komunikacie Reduta Dobrego Imienia poinformowała, że "jest w posiadaniu dokumentu, zgodnie z którym strona niemiecka w sprawie filmu »Nasze Matki, nasi Ojcowie« stanowczo sprzeciwia się powołaniu polskich biegłych historyków i biegłego z zakresu kinematografii".

 

"Z uzasadnienia wynika, że pełnomocnicy ZDF uważają, że Polacy wychowani w kulcie Armii Krajowej nie będą w stanie obiektywnie ocenić filmu. Zinterpretują film m.in. przez pryzmat swojego wychowania, wiedzy historycznej, poglądów politycznych" - podano w komunikacie RDI.

 

"W opinii prawników, obiektywni mogą być natomiast niemieccy biegli, którzy »mają szeroką faktyczną wiedzę w zakresie antysemityzmu w Armii Krajowej«. Tylko oni mogą rzeczowo ocenić niemiecki film o polskim antysemityzmie w szeregach AK" - relacjonuje stanowisko strony pozwanej Reduta.

 

"Czekamy na decyzję sądu w tej sprawie. Będziemy informować o dalszych postanowieniach i działaniach" - zapowiada RDI.

 

Chcą przeprosin


Proces wytoczył 92-letni żołnierz Armii Krajowej Zbigniew Radłowski oraz Światowy Związek Żołnierzy AK. Wystąpili oni przeciwko producentom trzyczęściowego serialu "Nasze matki, nasi ojcowie", tj. UFA Fiction oraz ZDF (II program niemieckiej telewizji) za naruszenie dóbr osobistych rozumianych jako prawo do tożsamości narodowej, dumy narodowej i narodowej godności oraz wolności od mowy nienawiści.

 

Według powodów, w serialu znalazły się sceny, które mają dowodzić, że AK rzekomo była współwinna zbrodni na osobach narodowości żydowskiej, Niemcy zaś są przedstawieni jako ofiary II wojny światowej.

 

Powodowie domagają się przeprosin we wszystkich telewizjach, w których film był emitowany, lub poprzedzenia pierwszej emisji w pozostałych telewizjach, do których go sprzedano, informacją historyczną ze stwierdzeniem, że jedynymi winnymi Holocaustu byli Niemcy. Podobny komunikat miałby też się znaleźć na stronie internetowej twórców. Powodowie chcą także usunięcia z filmu znaku graficznego AK na biało-czerwonych opaskach noszonych przez aktorów (według powodów w AK nie było takiego zwyczaju) i zapłaty 25 tys. zł.

 

Pełnomocnicy pozwanych producentów wnosili o odrzucenie pozwu bez jego merytorycznego rozpoznania, co uzasadniali tym, że sąd polski nie jest właściwy do rozpoznawania sporu. Na wypadek, gdyby sąd nie odrzucił pozwu, wnieśli o jego oddalenie wskazując, że producenci korzystali z wolności do twórczości artystycznej produkując ten film.

 

Na pierwszej rozprawie w lipcu ub.r. sąd oddalił argument o braku jurysdykcji krajowej uznając, że polski sąd ma prawo i obowiązek procedować w tej sprawie, bo film był wyświetlany w Polsce, ma też prawo ocenić tego skutki. Do sprawy przystąpiła także Prokuratura Okręgowa w Krakowie "z uwagi na ważny interes społeczny".

 

Reduta Dobrego Imienia Polska Liga przeciw Zniesławieniom istnieje od czterech lat. Zajmuje się m.in. inicjowaniem i wspieraniem działań mających na celu prostowanie nieprawdziwych informacji pojawiających się w mediach na temat historii Polski, zwłaszcza przebiegu II wojny światowej oraz propagowanie wiedzy na temat historii i kultury Polski.

 

PAP

prz/mta/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze