Premier: będą zmiany przepisów podatkowych w związku z usuwaniem skutków nawałnic

Polska
Premier: będą zmiany przepisów podatkowych w związku z usuwaniem skutków nawałnic
PAP/Marek Zakrzewski

Zmianę przepisów podatkowych tak, by osoby korzystające z pomocy Lasów Państwowych przy usuwaniu skutków nawałnic w lasach prywatnych były zwolnione z podatku z tym związanego oraz utworzenie programu wsparcia odbudowy parków - zapowiedziała w środę premier Beata Szydło.

Premier wzięła udział w Gostyniu (woj. wielkopolskie) w posiedzeniu wojewódzkiego sztabu antykryzysowego ws. sytuacji po nawałnicach, które ponad tydzień temu przeszły nad regionem i częścią kraju.

 

Szefowa rządu na konferencji po posiedzeniu sztabu podkreśliła, że w województwie wielkopolskim wszystkie służby, w tym straż pożarna i pogotowie energetyczne, były na miejscu tuż po nawałnicach.

 

"Państwo działa, państwo pomaga"

 

- Państwo działa, państwo pomaga, a teraz państwo przystępuje do odbudowy tego, co zostało zniszczone - powiedziała Szydło.

 

- Zadaniem, które absorbuje nas najbardziej to jest oczywiście jeszcze usuwanie skutków tej nawałnicy, ale mogę powiedzieć, że tutaj w województwie wielkopolskim sytuacja wygląda bardzo dobrze, wszyscy mają już prąd, usuwane są zatory z dróg, drogi są przejezdne. W tej chwili jeszcze te prace będą trwały, ale nie ma już zagrożenia i to jest najważniejsze - dodała.

 

Premier zaznaczyła, że prace inspektorów nadzoru budowlanego będą prowadzone w takim tempie, żeby jak najszybciej szacowanie szkód zostało zakończone, a pieniądze wypłacone poszkodowanym.

 

Jak podkreśliła na konta gmin, które zgłosiły wnioski o pomoc zostały przelane już pieniądze, z których sfinansowane zostaną zasiłki dla poszkodowanych mieszkańców.

 

- Teraz najważniejsze jest to, co będzie się działo w kolejnych dniach: a więc przede wszystkim szacowanie szkód i wypłacanie środków na odbudowę, to jest nasz priorytet, chcemy żeby do zimy wszyscy, którzy mają szkody w swoich budynkach mieszkalnych i gospodarczych mogli je naprawić i mogli przywrócić ich stan pierwotny - mówiła szefowa rządu.

 

Pomoc przy odbudowie parków

 

Premier przypomniała, że podpisała rozporządzenie, które upraszcza procedury administracyjne związane z remontem lub odbudową domów i mieszkań zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku nawałnic, a w środę podpisze rozszerzenie tego rozporządzenia.

 

- Będzie poszerzone to rozporządzenie w tej chwili, ponieważ w części gminy zgłosiły się dopiero po dniu, kiedy zostało ono wydane - powiedziała szefowa rządu.

 

Poinformowała również, że po rozmowie z wojewodą wielkopolskim uznała, że należy pomóc samorządom w odbudowie parków. - Te zniszczenia są tak duże, że poleciłam ministrowi ochrony środowiska, żeby stworzyć program, aby z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska samorządy mogły uzyskać pieniądze na odbudowę tych zniszczonych parków - powiedziała Szydło.

 

Dodała, że poleci również minister edukacji narodowej, aby w podstawie programowej ujęte zostały zasady zachowania się i przygotowania do sytuacji kryzysowych.

 

- Bardzo często jest tak, że służby powiadamiają o tym, że jest zagrożenie, a to zagrożenie często po prostu jest lekceważone, więc uważam, że powinny być również w ramach nauki w szkołach takie lekcje przygotowania do takich sytuacji zagrożeń prowadzone - podkreśliła szefowa rządu.

 

Zmiany w przepisach podatkowych

 

Premier poinformowała również, że poleci ministrowi finansów dokonanie zmian w przepisach podatkowych w związku z usuwaniem skutków nawałnic.

 

- Polecę panu ministrowi finansów, żeby dokonał zmian w przepisach podatkowych w taki sposób, ażeby osoby, który uzyskują pomoc ze strony Lasów Państwowych przy usuwaniu skutków (nawałnic) w lasach prywatnych, pozyskiwanie drewna, również nie musiały odprowadzać od tego podatków, były z tego zwolnione - powiedziała.

 

Premier zaznaczyła ponadto, że na czwartkowym posiedzeniu Rady Ministrów szef MSWiA Mariusz Błaszczak przedstawi kompleksową informację o działaniach podejmowanych w związku z sytuacją powstałą w wyniku sierpniowych nawałnic w Polsce i pomocy udzielanej poszkodowanym.

 

Zapowiedziała przygotowanie pakietu zmian legislacyjnych. - Chcemy wprowadzić zmiany w poszczególnych przepisach, ustawach tak, ażeby uprościć i przygotować na ewentualność takich zdarzeń, żeby te procedury, które obowiązują były jak najprostsze i jak najszybciej można było działać - zaznaczyła szefowa rządu.

 

"Pierwsze pieniądze trafiły na konto samorządu"

 

Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann powiedział na konferencji, że pierwsze pieniądze przeznaczone przez rząd na odszkodowania dla poszkodowanych trafiły już na konto samorządu. - Gorąca prośba i apel do wszystkich samorządów Wielkopolski o to, żeby wypłacać pieniądze. Obywatele naszego województwa czekają na to - mówił.

 

- W Wielkopolsce współpraca z samorządami układa się bardzo dobrze, żeby nie powiedzieć wzorcowo, za co bardzo dziękuję państwu wójtom, burmistrzom, starostom - podkreślił wojewoda.

 

Hoffmann poinformował również, że na terenie całego województwa nie jest zagrożony termin rozpoczęcia roku szkolnego.

 

Po konferencji podsumowującej posiedzenie wojewódzkiego sztabu kryzysowego premier uda się jeszcze z wizytą do gminy Borek (woj. wielkopolskie) i będzie uczestniczyć w spotkaniu z rolnikami.

 

PAP

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze