- Zawsze należy rozważać wspólną operację przeciwko grupom terrorystycznym, które stanowią zagrożenie. Sprawa była dyskutowana między sztabami generalnymi, a ja szeroko omawiałem, w jaki sposób to powinno zostać przeprowadzone - powiedział Erdogan przed wylotem do Jordanii.

 

- Walka będzie kontynuowana, ponieważ terrorystyczna organizacja Partia Pracujących Kurdystanu (PKK) prowadzi swoją działalność w Iranie - zaznaczył Erdogan.

 

Dodał również, że dwa państwa mogą osiągnąć swoje cele w znacznie krótszym czasie.

 

PKK od ponad 30 lat walczy o kurdyjską autonomię i jest uważana przez Ankarę za organizację terrorystyczną.

 

Referendum niepodległościowe w Iraku

 

Władze kurdyjskiej autonomicznej części Iraku zapowiedziały przeprowadzenie 25 września referendum niepodległościowego. Iraccy Kurdowie zamierzają trzymać się tego terminu, mimo że Waszyngton, w tym sekretarz stanu USA Rex Tillerson, prosił o jego odroczenie.

 

Od 1991 roku iracki Kurdystan, składający się z trzech prowincji i liczący ok. 4,6 mln mieszkańców, cieszy się autonomią. Jego siły zbrojne są zaangażowane w walkę z dżihadystami z Państwa Islamskiego (IS). W przeszłości kurdyjskim aspiracjom niepodległościowym sprzeciwiały się mocarstwa regionalne, zwłaszcza graniczące z Irakiem państwa z mniejszościami kurdyjskimi.

 

PAP