"Selfie dla Maryi". Nadesłano prawie 14 tys. zdjęć

Polska
"Selfie dla Maryi". Nadesłano prawie 14 tys. zdjęć
Twitter/Radio Warszawa

Z nadesłanych fotografii powstanie 6 metrowy wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej. Mozaika zawiśnie na jasnogórskich wałach podczas uroczystości 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu. Główne obchody jubileuszowe z udziałem władz kościelnych i państwowych odbędą się 26 sierpnia. Uroczystej mszy św. przewodniczyć będzie nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.

"Selfie dla Maryi" to jeden z elementów całorocznej inicjatywy ojców paulinów - gospodarzy częstochowskiego sanktuarium - pod hasłem "Żywa korona Maryi". W jej ramach wierni nadsyłają tradycyjną pocztą bądź przynoszą osobiście papierowe zdjęcia z dołączonymi do nich duchowymi darami dla Matki Bożej - konkretnymi postanowieniami. Dotąd wpłynęło ich ponad 18 tys.

 

- Potem rozpoczęliśmy inicjatywę "Selfie dla Maryi" skierowaną do młodszego pokolenia, które niekoniecznie chodzi dziś na pocztę, ale korzysta z poczty elektronicznej, z internetu. Jednak tak w pierwszej inicjatywie tych papierowych zdjęć, jak i tej skierowanej do młodszych, otrzymaliśmy cały przekrój społeczeństwa - od dzieci po starsze osoby - powiedział w środę paulin o. Tomasz Tlałka.

 

Dodał, że w ramach zakończonej dzień wcześniej akcji "Selfie dla Maryi" nadesłano 13,8 tys. zdjęć, a ostatnie, pojedyncze jeszcze spływają. Jak mówił o. Tlałka, są selfie indywidualne, grupowe, z Polski, z zagranicy - wiernych w każdym wieku. W inicjatywę włączyło się też wielu pątników, którzy w ostatnich dniach przybywali na Jasną Górę w pieszych pielgrzymkach z całego kraju, a także biskupi, m.in. prymas Polski czy nuncjusz apostolski.

 

 

Nie tylko zdjęcie

 

Akcja nie polegała jednak na przesłaniu samego zdjęcia. O. Tlałka przypomniał bowiem, że do każdego selfie należało dołączyć swój duchowy dar dla Matki Bożej, jakieś konkretne postanowienie np. codziennej modlitwy lub czytania Pisma Świętego.

-Czasem są to bardzo radykalne przemiany życia. Pamiętam też zdjęcie człowieka z zagranicy, który napisał w swoim darze, że ma nadzieję, że w końcu zaakceptuje całą wiarę katolicką. Widać więc, że wejście w tę inicjatywę jest dla wielu krokiem wiary i zawierzenia się Matce Bożej - podkreślił o. Tlałka.

 

Sześć metrów wysokości

 

Wkrótce z nadesłanych selfie zostanie stworzona mozaika z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej, która zawiśnie na jasnogórskich wałach 26 sierpnia, podczas głównych uroczystości obchodów jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu.

 

Jak podał o. Tlałka, obraz będzie miał ponad 6 m wysokości i zostanie na wałach jeszcze jakiś czas po uroczystościach. Mozaika zostanie też opublikowana w internecie. Każdy, kto nadesłał zdjęcie, będzie mógł wpisać w wyszukiwarkę swoje dane i odszukać swój wizerunek.

 

Podając statystyki o. Tlałka wyraził zadowolenie ws. odzewu wiernych na proponowane przez ojców paulinów akcje. - Do inicjatywy "Selfie dla Maryi" przystąpiło 13,8 tys. osób, a gdy zsumujemy z tymi 18 tys. papierowych zdjęć, to mamy ponad 31 tys. wiernych, którzy chcą się stać tą "żywą koroną" Matki Bożej. Mamy jeszcze aplikację przez którą złożono ok. 30 tys. duchowych darów dla Matki Bożej. Te liczby mówią bardzo dużo - zaznaczył.

 

Koniec akcji we wrześniu

 

Inicjatywa "Żywa korona Maryi" potrwa do 8 września, gdy przypada dokładna rocznica koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Wtedy też zakończą się oficjalne obchody jubileuszu, choć przedsięwzięcia jemu poświęcone potrwają jeszcze do grudnia.

 

Częstochowską ikonę koronował biskup chełmski Krzysztof Szembek 8 września 1717 r. Korony przesłał papież Klemens XI. Na uroczystość przybyło wówczas ok. 200 tys. pielgrzymów, co na owe czasy było ogromną rzeszą. Było to pierwsze w świecie takie wydarzenie poza Rzymem.

 

W listopadzie zeszłego roku Senat, a w grudniu Sejm RP przyjęły uchwałę ustanawiającą rok 2017 Rokiem Koronacji Matki Bożej Częstochowskiej, Królowej Korony Polskiej. Patronat nad jubileuszem oraz akcją "Żywa Korona Maryi" objęła Konferencja Episkopatu Polski.

 

PAP

bas/luq/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze