IPN: w ciągu tygodnia decyzja ws. oświadczenia lustracyjnego Przyłębskiego

Polska
IPN: w ciągu tygodnia decyzja ws. oświadczenia lustracyjnego Przyłębskiego
Polsat News

Najprawdopodobniej w ciągu tygodnia podjęta zostanie decyzja w sprawie oświadczenia lustracyjnego ambasadora Polski w Berlinie Andrzeja Przyłębskiego - poinformował krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

- Postępowanie znajduje się na etapie końcowym. Po analizie zabranego materiału, m.in. przez historyków, najprawdopodobniej w ciągu tygodnia podjęta zostanie decyzja końcowa - powiedział naczelnik Oddziałowego Biura Lustracyjnego IPN w Krakowie Piotr Stawowy.

 

W grę wchodzą dwie decyzje

 

Jak zastrzegł, postępowanie prawdopodobnie zostanie zakończone w takim terminie, o ile po analizie materiału nie powstanie potrzeba wykonania dodatkowych czynności dowodowych.

 

Jako możliwe decyzje wskazał: albo zarządzenie o pozostawieniu sprawy bez dalszego biegu wobec braku wątpliwości co do prawdziwości oświadczenia, albo wniosek do sądu o wszczęcie postępowania lustracyjnego wobec powstania wątpliwości.

 

O możliwym zakończeniu postępowania w sprawie oświadczenia lustracyjnego Andrzeja Przyłębskiego poinformowało w środę Radio Zet.

 

Biuro Lustracyjne IPN wdrożyło procedurę weryfikacji oświadczenia lustracyjnego Przyłębskiego na początku marca, po ujawnieniu informacji o zachowanej w zbiorach Instytutu teczce personalnej TW "Wolfgang" dotyczącą Andrzeja Przyłębskiego. Z dokumentów z lat 1979-80 wynika, że TW "Wolfgang" "został pozyskany do współpracy 11 czerwca 1979 r." - jak podano - w celu "zapewnienia dopływu informacji operacyjnych dotyczących przejawów działalności antysocjalistycznej w środowisku studenckim w Poznaniu".

 

"Spodziewam się uniewinnienia"

 

Sam Przyłębski mówił, że niewykluczone, iż szantażowany, pod groźbą nie tylko odmowy wydania paszportu, ale także relegacji ze studiów za kolportaż pism antykomunistycznych, mógł podpisać jakieś zobowiązanie. - Ale związane z tym, że będę "uważny" i "ostrożny" w Anglii, by nie podejmować współpracy ze środowiskami antyrządowymi w Wielkiej Brytanii i że opowiem o swoim pobycie w Anglii - mówił Przyłębski.

 

W oświadczeniu MSZ w sprawie Przyłębskiego podkreślono, że resort nie ma informacji, by IPN podważył prawdziwość jego oświadczenia, w którym zaprzeczył on współpracy z SB. Resort zaznaczył, że Przyłębski kilkakrotnie przechodził procedurę sprawdzającą. W kwietniu Biuro Lustracyjne IPN podjęło czynności procesowe ws. weryfikacji oświadczenia lustracyjnego Przyłębskiego.

 

Oświadczenie lustracyjne ambasadora badał początkowo poznański oddział IPN, później materiały zostały przekazane do IPN w Krakowie.

 

W maju Przyłębski, który przyjechał do Warszawy w związku z wizytą w Polsce prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera, zaprzeczył, jakoby współpracował ze służbami PRL -u. - Spodziewam się uniewinnienia, bo nie ma żadnych materiałów - mówił pytany przez dziennikarzy Przyłębski.

 

PAP

luq/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze