Kolejne ogniska afrykańskiego pomoru świń w Polsce

Polska
Kolejne ogniska afrykańskiego pomoru świń w Polsce
Flickr/Dan Belanescu/CC BY 2.0

Do 75 wzrosła liczba ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) u trzody chlewnej - wynika z komunikatu Głównego Lekarza Weterynarii. Pięć najnowszych ognisk stwierdzono w gospodarstwach w województwie lubelskim.

Podobnie jak we wcześniejszych przypadkach chorobę stwierdzono u trzody chlewnej na podstawie wyników badań przeprowadzonych przez krajowe laboratorium referencyjne ds. ASF, czyli Państwowy Instytut Weterynaryjny - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach.

 

Ogniska ASF stwierdzono w gospodarstwach położonych w lubelskich gminach: Hanna (w gospodarstwie utrzymywano 141 świń), Podedwórze (1 świnia), Kąkolewnica (36 świń), Biała Podlaska (21 świń) oraz Sławatycze (28 świń).

 

- W gospodarstwach, w których wyznaczono ogniska ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby - podał GIW. Wszystkie te miejsca znajdują się albo w tzw. obszarze ochronnym, albo w obszarze zagrożenia, wyznaczonymi w związku z wcześniejszym przypadkami agrykańskiego pomoru świń.

 

Poważne ograniczenia

 

Wirusa ASF wykryto w Polsce w lutym 2014 r. i od tego czasu odnotowano w kraju 75 ognisk tej choroby u trzody chlewnej, z czego 52 - w tym roku. Dotychczasowe ogniska tej choroby u trzody chlewnej wykryto w województwach: podlaskim, lubelskim i mazowieckim. Odnotowano też ponad 430 przypadków ASF u dzików (czasem jeden przypadek oznacza kilka padłych dzików).

 

Afrykański pomór świń to choroba niegroźna dla ludzi, ale przynosi znaczne straty gospodarcze, dotyczące zarówno hodowli trzody chlewnej, jak i poważne ograniczenia w produkcji i sprzedaży wyrobów z mięsa.

 

PAP

bas/luq/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze