"W ciągu 1,5 roku CBŚP rozbiło 250 grup przestępczych". Zieliński o policji "bliżej ludzi i dla ludzi"

Polska

Działania CBŚP doprowadziły do rozbicia w ciągu 1,5 roku ok. 250 grup przestępczych; odzyskano mienie szacowane na ok. 60 mln zł - poinformował w piątek wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński. Jak dodał, w walce z przestępczością państwo nigdy nie będzie teoretyczne.

Zieliński na konferencji prasowej poinformował, że spośród 6 tys. osób podejrzanych, którzy znajdują się w zainteresowaniu CBŚP, ponad 2 tys. postawiono już zarzuty. Przywołał statystyki, z których wynika, że działania CBŚP doprowadziły do przejęcia ok. 800 sztuk broni, zlikwidowano też 27 laboratoriów produkujących amfetaminę i inne środki odurzające.

 

Wiceszef MSWIA dodał również, że działania CBŚP wskazują, że zorganizowane grupy przestępcze mogły doprowadzić do wyłudzenia podatku VAT na ok. 7 mld zł.

 

Zieliński podkreślił, że rząd "jest zdeterminowany, żeby prowadzić walkę z przestępczością zorganizowaną w sposób bezpardonowy". - Państwo w tych sprawach nigdy nie będzie teoretyczne, póki będziemy za te sprawy odpowiadać - zaznaczył.

 

Zatrudniające ponad 2 tys. osób Centralne Biuro Śledcze Policji powołano do życia 15 kwietnia 2000 r. po połączeniu dwóch działających w KGP biur: do walki z przestępczością zorganizowaną i do walki z przestępczością narkotykową. Wzorowano je na nowoczesnych instytucjach tego typu działających w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych. Formacja ma na swoim koncie m.in. rozbicie największych polskich gangów - z Pruszkowa i Wołomina. Służący w CBŚP funkcjonariusze zajmują się m.in. zwalczaniem zorganizowanej przestępczości o charakterze transgranicznym, kryminalnym, narkotykowym i ekonomicznym.

 

Polsat News, polsatnews.pl, PAP

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze