Dymisja zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi po bójce kibiców na A1

Polska
Dymisja zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi po bójce kibiców na A1
Łódzka Policja
Inspektor Dariusz Walichnowski

Inspektor Dariusz Walichnowski, zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi do spraw prewencji został odwołany w związku z konfrontacją kibiców, do której doszło 5 sierpnia na autostradzie A1. W komunikacie policyjnym podkreślono jednocześnie, że działanie policjantów na miejscu było "bardzo sprawne i profesjonalne".

W czwartek  wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński spotkał się z nadinsp. Jarosławem Szymczykiem, Komendantem Głównym Policji oraz insp. Andrzejem Łapińskim, Komendantem Wojewódzkim Policji w Łodzi.

 

"Działanie policjantów zapobiegło eskalacji agresywnych zachowań pseudokibiców"

 

Podczas spotkania omówiono zabezpieczenie przez policjantów przejazdu kibiców 5 sierpnia br. i naganne zachowanie pseudokibiców, do którego doszło na autostradzie A1 przy Miejscu Obsługi Podróżnych Krzyżanów.
 
Analizując przebieg zdarzenia, podkreślono bardzo sprawne i profesjonalne działanie policjantów na miejscu. Zapobiegło ono eskalacji agresywnych zachowań pseudokibiców obu drużyn. Dzięki szybkiej i zdecydowanej reakcji funkcjonariuszy, skutecznie odizolowano dwie antagonistycznie nastawione do siebie grupy pseudokibiców. Pomimo agresji ze strony chuliganów, skierowanej bezpośrednio wobec policjantów, funkcjonariusze swoim działaniem zapewnili bezpieczeństwo osobom postronnym.

 

Trwają czynności wyjaśniające
 
Negatywnie oceniono sytuację, która w ogóle umożliwiła konfrontację antagonistycznych grup pseudokibiców. W związku z tym Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi wystąpił z wnioskiem do Komendanta Głównego Policji o odwołanie ze stanowiska insp. Dariusza Walichnowskiego - Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi do spraw prewencji. Odpowiadał on za prawidłowe rozplanowanie działań Policji i nadzór nad realizacją zabezpieczenia. Komendant Główny Policji przychylił się do tego wniosku. Dziś (10 sierpnia br.) insp. Dariusz Walichnowski został odwołany.
 
W tej sprawie w KWP w Łodzi trwają nadal czynności wyjaśniające, zwiększone o obszary wskazane przez Komendanta Głównego Policji. Niezależnie od tego, czynności prowadzi również Biuro Kontroli KGP.

 

polsatnews.pl

 

luq/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze