Chiny naciskają, by Korea Północna podporządkowała się rezolucjom ONZ

Świat
Chiny naciskają, by Korea Północna podporządkowała się rezolucjom ONZ
PAP/EPA/ROUELLE UMALI / POOL

Szef chińskiej dyplomacji Wang Yi powiedział po spotkaniu w niedzielę w Manili z ministrem spraw zagranicznych Korei Północnej Ri Jongiem Ho, że wezwał go do przestrzegania rezolucji ONZ nakładających sankcje w odpowiedzi na próby balistyczne KRLD.

Szefowie dyplomacji obu krajów rozmawiali na marginesie spotkania ministerialnego Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) w stolicy Filipin.

 

Do ich spotkania doszło dzień po jednomyślnym uchwaleniu w sobotę przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji nakładającej nowe sankcje na Koreę Północną w związku z niedawnymi próbami międzykontynentalnych pocisków balistycznych (ICBM).

 

Wang odmówił ujawnienia, co powiedział mu Ri podczas spotkania, które odbyło się za zamkniętymi drzwiami. Szef chińskiej dyplomacji wezwał jednocześnie Koreę Południową i Stany Zjednoczone do powstrzymania się od podejmowania prowokacyjnych działań.

 

Deeskalacja napięcia w regionie

 

Przebywająca na spotkaniu ASEAN Susan Thornton, która w Departamencie Stanu USA odpowiada za sprawy Wschodniej Azji i Pacyfiku, oceniła, że poparcie Chin dla nowych sankcji ONZ pokazuje, że są one świadome, jak poważne jest zagrożenie prowadzonym przez KRLD programem nuklearnym i balistycznym. Podkreśliła wagę dialogu wszystkich zaangażowanych stron i deeskalacji napięcia w regionie.

 

Thornton wskazała, że na Chinach, które są głównym polityczno-gospodarczym partnerem KRLD, spoczywa odpowiedzialność za zapewnienie, że nowe sankcje będą w pełni wdrożone.

 

Biały Dom wydał w sobotę wieczorem komunikat, w którym napisano, że prezydent USA Donald Trump "docenia współpracę ze strony Chin i Rosji w doprowadzeniu do przyjęcia rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ" o nowych sankcjach wobec KRLD.

 

Nowa rezolucja przewiduje ograniczenie dochodów KRLD z eksportu (3 mld dol. rocznie) o jedną trzecią. Zgodnie z rezolucją przygotowaną przez USA embargo na eksport z Korei Północnej obejmie węgiel, żelazo i rudę żelaza, ołów i rudę ołowiu oraz owoce morza.

 

Dziewięć osób i cztery podmioty na czarnej liście

 

Przewiduje ona również zakazy zatrudniania nowych pracowników z Korei Północnej w innych krajach, zakładania nowych spółek joint venture z udziałem podmiotów północnokoreańskich oraz inwestowania w istniejące już joint ventures.

 

Zgodnie z jednomyślnie przyjętą rezolucją dziewięć osób i cztery podmioty trafiły na ONZ-owską czarną listę. Poskutkuje to nałożeniem na nich zakazu podróżowania i zamrożeniem ich aktywów na świecie.

 

Kolejna rezolucja ONZ jest odpowiedzią na niedawną próbę północnokoreańskiej międzykontynentalnej rakiety balistycznej (ICBM) i ma zwiększyć presję na reżim w Pjongjangu.

 

Korea Północna przeprowadziła 28 lipca drugą już próbę ICBM; całe terytorium Stanów Zjednoczonych jest w naszym zasięgu - powiedział nazajutrz przywódca reżimu Kim Dzong Un.

 

Pierwszy udany test ICBM Pjongjang przeprowadził 4 lipca, w dniu święta narodowego Stanów Zjednoczonych.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie