Zalanie kopalni diamentów w Rosji. Trwają poszukiwania 9 górników

Świat
Zalanie kopalni diamentów w Rosji. Trwają poszukiwania 9 górników
Staselnik/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0

Akcja ratownicza w kopalni diamentów "Mir" (Pokój) w Jakucji trwa nieprzerwanie od piątku i będzie kontynuowana - poinformował w sobotę rano szef koncernu "Ałrosa" Siergiej Iwanow. Wciąż nie udało się zlokalizować 9 górników, którzy byli na dole. Łącznie do wyrobiska przedostało się 250 tys. metrów sześciennych wody, która zatopiła niższe chodniki.

Do zalania kopalni doszło w piątek o 16:30 czasu lokalnego (godz. 9:30 w Polsce).

 

W chwili katastrofy pod ziemią było 142 górników, 133 z nich ewakuowano na powierzchnię.

 

Kolejny wypadek w ciągu tygodnia

 

W akcji uczestniczy 32 ratowników oraz 7 nurków. Część chodników jest całkowicie zalana wodą. - Jak dotąd sprawdzono miejsca, które nie były zalane - powiedział Iwanow. Dodał, że "poszukiwania są prowadzone na poziomie 310 i 210 m, ponieważ tam jest największe prawdopodobieństwo znalezienia ludzi".

 

Dyrektor firmy zapowiedział, że "akcja będzie prowadzona tak długo, jak to się okaże konieczne". Ratownicy nie wykluczają wydobycia na powierzchnię warstwy gruzu, która znajduje się na dnie wyrobiska, aby dostać się do chodników.

 

Kopalnia Mir działa od 2009 roku. Jej wydobycie w zeszłym roku sięgnęło około 3,19 mln karatów. Piątkowe podtopienie to kolejny wypadek w tej kopalni w ciągu ostatniego tygodnia - 29 lipca doszło do zawału skał i zasypania pojazdu załadunkowego, w którym zginęła jedna osoba.

 

Ustępuje tylko kopalni w Utah

 

Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej wszczął dochodzenie w sprawie katastrofy. Do Jakucji udał się minister ds. sytuacji nadzwyczajnych Władimir Puczkow.

 

Kopalnia "Mir" stanowi ona część działającej od 1955 r. kopalni odkrywkowej "Mirnyj", która została zamknięta w 2011 r. Produkcja odbywa się wyłącznie w części podziemnej.

 

Licząca 525 metrów głębokości i 1,2 km średnicy kopalnia "Mirnyj" jest często uważana za drugą pod względem wielkości dziurę w ziemi wykonaną przez człowieka, ustępującą tylko kopalni Bingham Copper Mine w Utah.

 

PAP

mta/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze