Amerykański spór o święto pierogów. Polonia idzie do sądu

Świat
Amerykański spór o święto pierogów. Polonia idzie do sądu
Pixabay/mouvryeong

Mieszkańcy Whiting w stanie Indiana co roku organizują "Pierogi Fest". Ponad 1000 kilometrów dalej, w Edwardsville w Pensylwanii, odbywa się inna pierogowa impreza - "Pierogi Festival". Oba miasta spierają się o prawa do organizacji święta pierogów. Rozpoczęła się bitwa na pozwy.

23 lata temu na pomysł organizacji "Pierogi Fest" w Whiting wpadło trzech członków Polonii, którzy chcieli spopularyzować tradycję swoich przodków.

 

Impreza ma na celu promocję polskiej kultury wśród Amerykanów. Oprócz głównej atrakcji - pierogów - wystawcy serwują tradycyjne kiełbasy; odbywają się też koncerty folkowych zespołów, zawody Miss i Mistera festiwalu.

 

Co roku bawi się tu - według organizatorów - ok. 300 tys. gości.

 

 

 

Kameralna alternatywa

 

Konkurencyjny impreza w Edwardsville jest znacznie skromniejsza. Do tej pory gromadził ok. 5 tys. odwiedzających rocznie.

 

Podobnie jak festiwal w Whiting ma na celu popularyzację polskiej tradycji.

 

Festiwal zadebiutował w 2014 roku. 

 

 

"Będziemy chronić znak towarowy"

 

Jako pierwsi pozew złożyli organizatorzy festiwalu w Whiting, którzy w 2007 roku zarejestrowali "Pierogi Fest" jako znak towarowy. Twierdzą, że twórcy "Edwardsville Pierogi Festival" posługują się nazwą bezprawnie.

 

- To bardzo proste. To my jesteśmy posiadaczami znaku towarowego i będziemy go chronić - powiedział w wywiadzie dla citizensvoice.com współtwórca festiwalu z Indiany Tom Dabertin.

 

Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać. Członkowie społeczności z Edwardsville w swoim pozwie zarzucili zastraszenie sponsorów i straty finansowe.

  

polskieradio.pl, citizensvoice.com

bas/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze