Schron sprzed II wojny światowej udostępniony turystom

Kultura
Schron sprzed II wojny światowej udostępniony turystom
Nadleśnictwo Turek/Witold Lewandowski

Fundacja "Walkiria" przejęła opiekę nad jednym ze schronów znajdujących się na terenie Nadleśnictwa Turek (woj. wielkopolskie). Zabytek architektury militarnej sprzed II wojny światowej stanowił część linii obronnej "Przedmoście Koło". Schron jest udostępniony dla turystów. Leśnicy i członkowie fundacji apelują jednak o zachowanie porządku, tak by mógł służyć wszystkim zainteresowanym.

Fundacja, chcąc uchronić obiekty przed dewastacją, zaopiekowała się częścią schronów. Dzięki działaniom organizacji i nadleśnictwa schron bojowy w leśnictwie Wyszyna został posprzątany. Pomagający w akcji harcerze z 36. Kaliskiej Drużyny Harcerskiej Orły wynieśli także dużo ziemi.


Prace pozwoliły na odsłonięcie podłogi i znajdujących się w niej zagłębień, które służyły do mocowania stołu, czyli podstawy pod karabin maszynowy. We wnętrzu zamontowano również trzy tablice informacyjne, m.in. z rysunkami technicznymi schronu.


Schron został udostępniony dla turystów. Jednak leśnicy i członkowie fundacji apelują o zachowanie porządku.

 

Schron można znaleźć kierując się współrzędnymi geograficznymi: 5206'53", 18030'5". Samochód można zaparkować przy szosie, schron oddalony jest od niej o 1200 m.

 

 

polsatnews.pl

grz/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze