Rządzący powinni wziąć sobie do serca testament powstańców. Apel żołnierki o przyjęcie dzieci z Aleppo w stolicy - Nałęcz w "Gościu Wydarzeń"

Polska

- Proszę zwrócić uwagę na piękne wystąpienie jednej z bohaterek powstania (Wandy Traczyk-Stawskiej - red.), która upomniała się o dzieci z Aleppo. Ona miała 17 lat w 1944 roku, już walczyła jako żołnierz, (...) ona wie, jak potwornie okalecza wojna. Nie rozumie, dlaczego dzisiaj Polska nie chce pomóc tym dzieciom i matkom. Przecież to nie są terroryści - powiedział historyk, prof. Tomasz Nałęcz.

Mijają 73 lata od wybuchu Powstania Warszawskiego. Były doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego prof. Tomasz Nałęcz, powiedział odnosząc się do tamtego okresu, że trzeba doceniać bohaterstwo i poświęcenie polskich żołnierzy. Jak dodał, ma nadzieję, że polskie władze już nigdy nie staną przed tak dramatyczną decyzją, jak ta sprzed 73 lat.

 

"Każda decyzja była obarczona ryzykiem"

 

- Nikt nie kwestionuje bohaterstwa, poświęcenia tych ludzi, nikt nie kwestionuje dramatyzmu tamtego wyboru, no bo każda decyzja wówczas podejmowana, jaka by nie była, także zaniechanie walki, była obarczona ogromnym ryzykiem i ogromnymi konsekwencjami dla polskiej wolności, dla polskiej suwerenności - podkreślił profesor Tomasz Nałęcz.

 

Przypomniał także wystąpienie jednej z bohaterek powstania - Wandy Traczyk-Stawskiej, która zwróciła się do władz stolicy, z prośbą o przyjęcie dzieci z syryjskiego Aleppo wraz z matkami. Apel wygłosiła podczas uroczystości nadania tytułu Honorowego Obywatela Warszawy na Zamku Królewskim.

 

 

"Powinni wziąć do serca testament powstańców"

 

- Ona miała 17 lat w 1944 roku, już walczyła jako żołnierz (...) i ona wie, jak potwornie okalecza wojna. Ona nie rozumie, dlaczego dzisiaj Polska nie chce pomóc tym dzieciom i matkom. Przecież to nie są terroryści - powiedział Nałęcz.

 

Dodał, że "na miejscu rządzących dziś Polską wziął bym ten testament powstańców do serca, bo to jest testament wolności, suwerenności i ludzkiej godności, ludzkiej solidarności". - Oni o tym mówią i tego trzeba słuchać - podkreślił profesor.

 

Polsat News

paw/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze