MSZ stara się, aby siedzibą dwóch unijnych agencji stała się Warszawa

Polska
MSZ stara się, aby siedzibą dwóch unijnych agencji stała się Warszawa
Polsat News

W poniedziałek mija termin zgłaszania przez państwa członkowskie UE ofert dotyczących nowych lokalizacji unijnych agencji - Europejskiej Agencji Leków oraz Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego. O ulokowanie siedzib w Polsce zabiegały Katowice, Łódź i Warszawa. Polskie MSZ zdecydowało się wystosować kandydaturę tego ostatniego miasta. Decyzja o nowych lokalizacjach zapadnie w listopadzie.

W związku z Brexitem, UE musi przenieść z Londynu siedziby Europejskiej Agencji Leków (EMA) - odpowiadającej m.in. za ocenę naukową i monitorowanie bezpieczeństwa produktów leczniczych - oraz Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego (EBA) - niezależnego organu UE, którego zadaniem jest skuteczna i spójna regulacja oraz utrzymanie stabilności i prawidłowego funkcjonowania sektora bankowego.


Podczas posiedzenia Rady Europejskiej zdecydowano, że decyzja o ich nowych lokalizacjach ma zostać podjęta w drodze głosowania w listopadzie 2017 r. i poprzedzona dyskusją na październikowym szczycie UE. Państwa członkowskie mogą zgłaszać swoje oferty dotyczące lokalizacji do końca lipca br.


Obie agencje będą funkcjonowały w Londynie do końca marca 2019 r. Następnie powinny płynnie zacząć funkcjonować w nowej lokalizacji.

 

W niepewności do ostatnich chwil

 

We wrześniu ubiegłego roku grupa posłów PiS z woj. śląskiego rozpoczęła działania zmierzające do wysunięcia kandydatury Katowic na siedzibę Europejskiej Agencji Leków. Kontynuację tych działań przejął samorząd Katowic.

 

- We współpracy z posłami z woj. śląskiego zgłosiliśmy do Ministerstwa Spraw Zagranicznych chęć przyjęcia Europejskiej Agencji Leków w Katowicach - powiedziała polsatnews.pl w poniedziałek Ewa Biskupska, rzecznik Urzędu Miasta w Katowicach. Jak podkreśliła, to rząd wysuwa kandydaturę konkretnego miasta na nową siedzibę unijnej agencji.

 

- Jeszcze nie otrzymaliśmy oficjalnej informacji z ministerstwa, czy są to Katowice, czy Warszawa - dodała w poniedziałek po południu.

 

Również Łódź, która starała się o przejęcie lokalizacji Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego, nie miała po południu informacji o decyzji resortu spraw zagranicznych.

 

Nie Katowice i Łódź, lecz Warszawa

 

Wątpliwości miast zostały rozwiane komunikatem MSZ.

 

"Polska złożyła ofertę dotyczącą przeniesienia do Warszawy siedzib Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego (EBA) oraz Europejskiej Agencji Leków (EMA), dwóch unijnych agencji, które będą musiały opuścić Londyn po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej w 2019 r. Wniosek o lokalizację w Polsce siedzib EBA i EMA został zatwierdzony przez Radę Ministrów 28 lipca 2017 r. Oferta wypełnia wszystkie szczegółowe kryteria zatwierdzone przez Radę Europejską." - głosi treść komunikatu.

 

O przeniesienie agencji do swoich krajów starają się również: Czechy, Dania, Belgia, Niemcy, Irlandia, Grecja, Hiszpania, Francja, Chorwacja, Włochy, Cypr, Węgry, Malta, Holandia, Austria, Portugalia, Rumunia, Słowenia, Słowacja, Finlandia i Szwecja.

 

Polacy drugą najliczniejszą grupą pracowników


Europejska Agencja Leków zatrudnia obecnie prawie 900 osób, nie licząc zaplecza eksperckiego (a Polacy są po Niemcach drugą najliczebniejszą grupą jej pracowników), natomiast instytucja bankowa - ok. 160 specjalistów.


Europejska Agencja ds. Leków odpowiada za ochronę zdrowia ludzi i zwierząt poprzez ocenę produktów leczniczych. Ocenia wnioski o europejskie pozwolenie na dopuszczenie do sprzedaży leków. To największa unijna instytucja w Londynie. Z rocznym budżetem w wysokości 322 mln euro, odwiedzana przez 36 tys. ekspertów rocznie, którzy przyjeżdżają pracować nad oceną leków, jest atrakcyjna dla unijnych stolic.

 

Nadzór nad sektorem bankowym w Łodzi


Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) zajmuje się wdrażaniem przepisów regulujących i nadzorujących działalność sektora bankowego we wszystkich krajach UE. Celem agencji jest stworzenie skutecznego i stabilnego jednolitego rynku produktów bankowych w UE. Agencja jest częścią powstałego w 2011 r. Europejskiego Systemu Nadzoru Finansowego.

 

polsatnews.pl, PAP

 

prz/ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie