"Niestosowne i godne pożałowania". Departament Stanu USA krytykuje wydalenie dyplomatów z Rosji

Świat
"Niestosowne i godne pożałowania". Departament Stanu USA krytykuje wydalenie dyplomatów z Rosji
KULTourBIKES/Pixabay.com

Cytowany na łamach poniedziałkowego wydania "Washington Post" przedstawiciel Departamentu Stanu USA ostro skrytykował zapowiedziane przez rosyjskie MSZ wydalenie z Rosji amerykańskich dyplomatów. Działanie to określono jako "niestosowne i godne pożałowania".

MSZ Rosji ogłosiło w piątek, że od 1 września liczba pracowników przedstawicielstw dyplomatycznych USA (ambasady w Moskwie i konsulatów generalnych w Petersburgu, Jekaterynburgu i Władywostoku) ma zostać zrównana z liczbą personelu rosyjskiego w placówkach w USA, czyli wynieść 455 osób. Ponadto od sierpnia ambasada USA ma stracić dostęp do magazynów w Moskwie i ośrodka wypoczynkowego na jej przedmieściach.

 

Decyzja dotycząca reakcji jeszcze niepodjęta

 

Chcący zachować anonimowość współpracownik amerykańskiego resortu spraw zagranicznych oświadczył na łamach "Washington Post", że wciąż trwają ustalenia w związku z konsekwencjami tego ograniczenia i podejmowana jest decyzja odnośnie do stosownej reakcji.

 

Decyzja rosyjskiego MSZ to reakcja na przyjęcie w czwartek przez Senat USA ustawy o nowych sankcjach przeciw Rosji. Ustawa, która wprowadza także nowe sankcje wobec Iranu i Korei Północnej, przeszła miażdżącą większością głosów: 419 do 3.

 

Ustawa czeka na decyzję prezydenta USA, który, jak poinformował Biały Dom, zamierza ustawę podpisać.

 

PAP

mta/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze