Były notariusz skazany na pięć lat więzienia. Miał przywłaszczyć ok. 3,6 mln zł

Polska
Były notariusz skazany na pięć lat więzienia. Miał przywłaszczyć ok. 3,6 mln zł
Polsat News

Karę pięciu lat pozbawienia wolności orzekł w poniedziałek Sąd Okręgowy w Tarnobrzegu (Podkarpackie) wobec b. notariusza z Kielc, Andrzeja S., oskarżonego m.in. o oszustwa i przywłaszczenie mienia znacznej wartości oraz o przekroczenie uprawnień. Wyrok nie jest prawomocny.

Sąd skazał mężczyznę na karę pięciu lat bezwzględnego pozbawienia wolności i grzywnę w wysokości 500 stawek dziennych (jedna stawka dzienna to 15 zł - red.).

 

Jak poinformował wiceprezes Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu Mieczysław Osucha, Andrzej S. został też zobowiązany do naprawienia wyrządzonych szkód. - Na tej liście znajdują się instytucje i osoby prywatne. Najniższa kwota to 200 zł, a najwyższa 2 mln 300 zł - powiedział Osucha.

 

Prokuratura żądała dla S. kary sześciu lat pozbawienia wolności. Wyrok nie jest prawomocny.

 

Miał przyjmować pieniądze, których potem nie oddawał

 

W akcie oskarżenia Prokuratura Okręgowa w Kielcach zarzuciła mężczyźnie popełnienie kilkudziesięciu czynów, tj. oszustw, przywłaszczenia mienia znacznej wartości, działania na szkodę wierzycieli oraz przekraczanie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. W sprawie występuje kilkunastu pokrzywdzonych.

 

Według lokalnych mediów notariusz miał przywłaszczyć ok. 3,6 mln zł. Pod pozorem inwestycji związanych z umowami przedwstępnymi sprzedaży własnych nieruchomości i pożyczek, przyjmował pieniądze, których potem nie oddawał.

 

Mężczyzna w 2015 r. został skazany przez tarnobrzeski sąd za oszustwo i przekroczenie uprawnień w związku ze swoją działalnością notarialną, na dwa lata więzienia w zawieszeniu trzy lata. Oskarżony dobrowolnie poddał się karze. Według prokuratury, po tym, gdy w czynnościach zawiesił go sąd dyscyplinarny - nie odprowadzał opłat sądowych za wpisy do ksiąg wieczystych - dokonał ponad 500 czynność notarialnych. Pobierał także opłaty od klientów, których nie odprowadzał do odpowiednich instytucji, a przywłaszczył ponad 100 tys. zł.

 

PAP

zdr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze