- Gdy były protesty, was nie było, wy tak naprawdę siedzieliście w Sejmie i współpracowaliście z PiS-em. Nie wychodziliście do ludzi, nie wspieraliście ich. Jak prezydent zawetował dwie ustawy, to udajecie, że to wasz sukces - tak do posła Kukiz'15 mówił w programie "Tak czy Nie" Jakub Rutnicki z PO.

 

- My rozmawialiśmy z panem prezydentem, my namawialiśmy go do takiej, a nie innej decyzji. Od początku byłem przeciwny tej ustawie. Mam pełen podziw dla młodych ludzi, którzy z poczucia praworządności protestowali - odpowiedział Tomasz Rzymkowski z Kukiz'15.

 

Andrzej Duda podpisał we wtorek nowelizację ustawy o ustroju sądów powszechnych; w poniedziałek zapowiedział weto do ustaw: o Sądzie Najwyższym i nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Zadeklarował, że w najbliższym czasie przedstawi nowe wersje projektów reformujących sądownictwo.

 

Konsultacje projektu ustawy o SN

 

Podczas poniedziałkowego wystąpienia Duda powiedział: "Ubolewam nad tym, że projekt ustawy o Sadzie Najwyższym przed złożeniem w parlamencie nie był mi przedstawiony jako prezydentowi RP i że w związku z tym nie mogłem odbyć konsultacji, tak jak większość innych podmiotów zainteresowanych też konsultacji odbyć nie mogła".

 

Ministerstwo sprawiedliwości twierdzi, że prezydent nie mówi prawdy. - To nie jest prawda - powiedział Patryk Jaki. - Ale przyjdzie czas pewnie, że będziemy więcej na ten temat mówili - dodał.

 

- To było konsultowane na etapie tworzenia tych zapisów - powiedział wiceminister Michał Wójcik. 

 

- Minister sprawiedliwości spotkał się z panem prezydentem swego czasu - powiedział Wójcik. Dodał, że o ile pamięta, było to przed złożeniem wniosku do TK w sprawie ustawy o KRS, co miało miejsce w kwietniu.

 

Sonda "Tak czy Nie"

 

Program poprowadziła Agnieszka Gozdyra.

 

Na głównej stronie portalu polsatnews.pl zamieściliśmy sondę z pytaniem: "Czy Twoim zdaniem jest wojna na linii prezydent - PiS?".

 

Odpowiedzi "TAK" udzieliło 59,3 proc. głosujących, "NIE" - 40,7 proc.

 

Dotychczasowe odcinki programu "Tak czy Nie" można obejrzeć tutaj.

 

polsatnews.pl