Kukiz’15: byliśmy przeciwni również ustawie o ustroju sądów powszechnych

Polska
Kukiz’15: byliśmy przeciwni również ustawie o ustroju sądów powszechnych
Polsat News

Ustawa o ustroju sądów powszechnych, którą we wtorek podpisał prezydent Andrzej Duda, zawiera wiele kontrowersyjnych elementów, dlatego byliśmy jej przeciwni, tak jak ustawie o Sądzie Najwyższym i KRS - powiedziała we wtorek posłanka Kukiz'15 Agnieszka Ścigaj.

We wtorek prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Prawa o ustroju sądów powszechnych. W poniedziałek prezydent poinformował, że zdecydował o zawetowaniu nowej ustawy o Sądzie Najwyższym i nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Prezydent zapowiedział też przygotowanie projektów ustaw o SN i KRS w ciągu dwóch miesięcy.

 

Ścigaj powiedziała, że klub Kukiz'15 był przeciwny podpisanej przez prezydenta ustawie o ustroju sądów powszechnych.

 

- My byliśmy przeciwni również tej ustawie dlatego, że ona zawiera wiele elementów, które również budzą kontrowersje. Zresztą żadna z tych ustaw (o SN, KRS i ustroju sądów powszechnych) to nie była ustawa, która wpasuje się w model wymiaru sprawiedliwości, reformy wymiaru, który ma Kukiz'15 - podkreśliła.

 

"Są tam elementy, które stwarzają zagrożenie"


Posłanka dodała, że ustawa o ustroju sądów powszechnych ma też elementy z którymi Kukiz'15 się zgadza. - Np. losowe wybieranie spraw, uporządkowanie pewnego procesu, który odbywać się będzie bezpośrednio w stosunku do obywateli - podkreśliła.

 

- Niemniej jednak są tam elementy, które stwarzają zagrożenie takiego władania partii nad sądami np. możliwość wymiany prezesów sądu przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro - dodała Ścigaj.

 

Jak powiedziała, rozumie ukłon prezydenta Andrzeja Dudy w stosunku do ludzi i zapowiedziała, że Kukiz'15 będzie dalej pracować z prezydentem nad propozycjami ustaw dot. sądownictwa. - Czekamy na propozycję tych dwóch pozostałych ustaw i zobaczymy - dodała.

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze