O godz. 10 oświadczenie prezydenta Andrzeja Dudy. Opozycja domaga się zawetowania "ustaw sadowych"

Polska
O godz. 10 oświadczenie prezydenta Andrzeja Dudy. Opozycja domaga się zawetowania "ustaw sadowych"
PAP/Bartłomiej Zborowski

W poniedziałek 24 lipca 2017 roku o godz. 10 w Pałacu Prezydenckim Prezydent RP Andrzej Duda wygłosi oświadczenie - poinformowano na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta.

W poniedziałek o godz. 11 odbędzie się spotkanie prezydenta Dudy z I prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf. Prośbę o spotkanie wystosowała do prezydenta w piątek pierwsza prezes SN. Zaapelowała też "o podjęcie spokojnej oraz merytorycznej dyskusji nad kształtem wymiaru sprawiedliwości.

 

Na godz. 12 do Pałacu Prezydenckiego został zaproszony przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa Dariusz Zawistowski.

 

"Pan prezydent podejmuje decyzje i bierze za nie odpowiedzialność"

 

W poniedziałek rano gościem radiowej Jedynki był minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Pytany o możliwe decyzje prezydenta co do ustawy o Sądzie Najwyższym oraz nowel ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Prawa o ustroju sądów powszechnych, odpowiedział: "Pan prezydent podejmuje decyzje i bierze za nie odpowiedzialność, nie mogę antycypować tego, co uczyni".

 

Pytany o możliwość odwołania przez niego prezesów wszystkich sądów w Polsce bez podania przyczyn (co przewiduje nowela o ustroju sądów powszechnych), Ziobro odpowiedział, że "takie rozwiązanie, jeśli chodzi o sądy powszechne, obowiązuje w wielu krajach". - Trzeba oddzielić sferę administracji i zarządzania od sfery niezawisłości - dodał. Zaznaczył, że minister nie ma prawa ingerować w sferę niezawisłości sędziów.

 

Opozycja domaga się weta

 

W nocy z piątku na sobotę Senat przyjął bez poprawek ustawę o Sądzie Najwyższym. Zgodnie z ustawą, którą Sejm uchwalił w czwartek, utworzone mają być m.in. trzy nowe Izby SN, w tym Izba Dyscyplinarna; zmienić ma się tryb powoływania sędziów SN, a wszyscy obecni sędziowie SN mogą zostać przeniesieni w stan spoczynku.

 

Opozycja, według której ustawa jest niekonstytucyjna, apeluje o weto prezydenta do ustawy o SN. Opozycja, a także protestujący od kilku dni w wielu miastach, domagają się także weta prezydenta do dwóch innych ustaw, które czekają na jego decyzję - noweli ustawy o KRS oraz ustawy o ustroju sądów powszechnych.

 

PAP

zdr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze