Mandaty za blokowanie jezdni, jedna osoba zatrzymana. Manifestacje przed SN i Senatem

Polska

Demonstracja, które w piątek do późnych godzin nocnych odbywały się przed budynkami Sądu Najwyższego i Senatu przebiegły bardzo spokojnie, nie doszło do żadnych poważnych incydentów - poinformował w sobotę Mariusz Mrozek z biura prasowego KSP.

W piątek wieczorem przed Sądem Najwyższym i Senatem protestowano przeciw zmianom w sądownictwie i uchwalonej przez Sejm ustawie o SN.

 

Mrozek poinformował, że policja nie odnotowała żadnych poważnych incydentów w żadnym z tych miejsc i że oba zgromadzenia przebiegły bardzo spokojnie.

 

W rejonie Sejmu policjanci podjęli interwencje w stosunku do dwóch osób, które spożywały alkohol w nieprzeznaczonym do tego miejscu. - Jedna z nich została ukarana mandatem, jeżeli chodzi o drugą, zostanie skierowany wniosek do sądu w sprawie o wykroczenie - powiedział Mrozek.

 

Pytany o liczbę osób, które demonstrowały przed Sądem Najwyższym i Senatem, odparł, że na razie "nie ma takich szacunków".

 

Ustawa o Sądzie Najwyższym

 

W piątek w Senacie trwała debata nad uchwaloną w czwartek przez Sejm ustawą o Sądzie Najwyższym, która m.in. umożliwia przeniesienie w stan spoczynku wszystkich obecnych sędziów SN. Uchwalenie ustawy odbyło się przy protestach opozycji parlamentarnej i pozaparlamentarnej. Wywołało demonstracje na ulicach miast, w Warszawie pikietowano m.in. Pałac Prezydencki. Apelowano do prezydenta, by zawetował trzy ustawy: o KRS, ustroju sądów powszechnych, oraz ustawę o SN.

 

Jak poinformowało biuro prasowe KSP, podczas czwartkowych protestów policja wylegitymowała 270 osób, 52 osoby przyjęły mandaty karne związane z blokowaniem jezdni, jedna osoba została zatrzymana.

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze