Epidemia cholery w Jemenie nasila się. Może być nawet 600 000 przypadków

Świat
Epidemia cholery w Jemenie nasila się. Może być nawet 600 000 przypadków
PAP/EPA/YAHYA ARHAB

Wciąż niedająca się skutecznie opanować epidemia cholery w ogarniętym wojną Jemenie może nasilić się jeszcze bardziej wraz z rozpoczynającą się porą deszczową - ostrzega w piątkowym komunikacie wydanym w Genewie Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

WHO przewiduje, że liczba zachorowań może wzrosnąć do ponad 600 000 przypadków, "co stanowiłoby rekordową liczbę w ciągu jednego roku". Byłaby ona według WHO "nawet większa, niż na Haiti w 2011 roku".

 

Nigel Timmins, dyrektor WHO do spraw pomocy humanitarnej, który właśnie wrócił z podróży do Jemenu, oświadczył: "Cholera szerzy się niekontrolowana w kraju skrajnie osłabionym, głodującym po dwóch latach wojny. Dla wielu ludzi zgnębionych wojną i głodem cholera jest ostatecznym ciosem".

 

WHO zanotowała od kwietnia tego roku na Półwyspie Arabskim 368 207 przypadków, w których zachodzi podejrzenie cholery i 1 828 zgonów.

 

5 tysięcy nowych przypadków zachorowań każdego dnia

 

- Każdego dnia mamy 5 000 nowych przypadków zachorowań z objawami ostrej biegunki lub cholery - powiedziała Fadela Chaib, rzeczniczka organizacji podczas konferencji prasowej w Genewie.

 

- Jesteśmy daleko od opanowania epidemii cholery w Jemenie, a rozpoczynająca się tam pora deszczowa (lipiec-wrzesień) grozi dalszym rozszerzeniem epidemii, nawet do 600 000 przypadków - ostrzegła. Stanowiłoby to największą liczbę od 1949 roku, odkąd prowadzone są statystyki.

 

PAP

dk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze