Jak twierdzi fotograf i zarazem łowca burz, udało mu się uchwycić piorun z odległości zaledwie 18 metrów. Żeby błyskawica nie "prześwietliła" zdjęcia, zastosował krótki czas otwarcia migawki. Mimo to wokół pioruna pojawiła się dość gruba wiązka światła. W rzeczywistości błyskawica ma od kilku do kilkunastu centymetrów, najczęściej jest szeroka na grubość kciuka.

 

Gigantyczna energia - około miliarda dżuli


Główne wyładowanie przyciąga największą uwagę, jednak równie interesujące są mniejsze pioruny, które uderzyły w grunt po jej prawej i lewej stronie. Wyglądają one jak strzały. Wokół miejsca uderzenia pioruna roślinność odchyliła się na boki, a w samym miejscu spaliła się.

 


Piorun to gigantyczna energia, w przybliżeniu około miliarda dżuli, za sprawą których 100-watowa żarówka może się świecić przez 3 miesiące. Ta energia pojawia się na zaledwie dziesiąte lub setne części sekundy.

 

Piorun uderzył bez ostrzeżenia


Przypomnijmy, że również w czerwcu udało się sfilmować bardzo bliskie uderzenie pioruna. Miało to miejsce w Holandii. Piorun uderzył w drzewo znajdujące się kilkanaście metrów od autora nagrania, tuż za przydomowym ogródkiem.


Na nagraniu nie widać dokładnie, gdzie uderzył piorun, dopiero analiza nagrania klatka po klatce ujawniła, że błyskawica strzeliła w drzewo, a gigantyczna energia spłynęła po korze do ziemi. Na końcu z kory uniósł się dym.

 


Niestety, nagranie jest dość słabej jakości, wykonane telefonem komórkowym, dlatego nie sposób wyodrębnić klatki, na której błyskawica byłaby bardzo dobrze widoczna. Mimo to można zobaczyć moment, w którym uderza w drzewo.


W momencie uderzenia pioruna nie było słychać charakterystycznego dźwięku grzmotu, lecz szybki, ale donośny, przypominający raczej serię z karabinu, aniżeli uderzenie pioruna.

 

Fala dźwiękowa nie zdążyła się rozproszyć


Stało się tak dlatego, że uderzenie nastąpiło blisko nagrywającego, więc fala dźwiękowa nie zdążyła się rozproszyć, a tym samym ulec deformacjom. Temperatura pioruna sięga aż 30 tysięcy stopni, co powoduje gwałtowne i krótkotrwałe rozprężenie powietrza, po ustąpieniu którego spadek napięcia i temperatury powoduje odgłos grzmotu.

 

twojapogoda.pl