"Upadek zasad moralnych i niesprawność" - tak Jarosław Kaczyński uzasadnił zmiany w sądownictwie. Nowelizacje ustaw o KRS i ustroju sadów powszechnych, zmiany w Sądzie Najwyższym oraz korektę kwalifikacji dla kandydatów do Trybunału Konstytucyjnego oprotestowała opozycja.

 

Opozycja chce się jednoczyć, ale każdy ma inny pomysł


Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej zarzuciła ministrowi sprawiedliwości, że kłamie mówiąc, że reforma sądownictwa poprawi funkcjonowanie sądów. Z kolei Tomasza Lenza z PO zauważył, że rządzący będą mogli kontrolować wybory.


Goście Piotra Witwickiego rozmawiali także o opozycji, która chce jednoczyć siły w walce z Prawem i Sprawiedliwością. Okazuje się jednak, że pomysły jak to zrobić ma zupełnie inne. Tomasz Lenz przekonywał, że dopiero przed wyborami będzie można ocenić działania PiS i przedstawić swój program. Innego zdania była posłanka Nowoczesnej, która powiedziała, że na bieżąco trzeba przedstawiać swoją wizję Polski.

 

Sonda programu "Tak czy Nie"

 

Na głównej stronie portalu polsatnews.pl zamieściliśmy sondę z pytaniem: czy opozycja obroni niezawisłość sądów?

 

Wśród uczestników sondy przeważały głosy sceptyczne. Odpowiedzi "nie" udzieliło 72,1 proc. głosujących. Wiarę w skuteczność działań opozycji w obronie niezawisłości sądów ma 27,9 proc. uczestników sondy.

 

Dotychczasowe odcinki programu "Tak czy Nie" można obejrzeć tutaj.

 

polsatnews.pl