Chiński dziennik: inicjatywa pas i szlak wzmacnia polsko-chińskie relacje

Polska
Chiński dziennik: inicjatywa pas i szlak wzmacnia polsko-chińskie relacje
PAP/EPA/Jason Lee /REUTERS/POOL

W przeddzień rozpoczynającej się w czwartek oficjalnej części wizyty szefa parlamentu Chin Zhanga Dejianga w Polsce dziennik "China Daily" pisze o polsko-chińskich relacjach, na które pozytywnie wpływają działania w ramach inicjatywy Pasa i Szlaku.

Dejiang, przewodniczący Stałego Komitetu Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych, spotka się w czwartek z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim. Według komunikatu Centrum Informacyjnego Sejmu, wizyta będzie okazją do rozmowy o zacieśnieniu współpracy Polski i Chin. Jak podkreślono, podczas spotkania zostanie podpisane memorandum o współpracy między Sejmem RP i OZPL. W czwartek szef chińskiego parlamentu będzie rozmawiał też z premier Beatą Szydło. Tego dnia w warszawskim Hotelu Regent odbędzie się także Polsko-Chińskie Forum Pasa i Szlaku ds. Współpracy Infrastrukturalnej.

 

"Gotowość do zrobienia kolejnego kroku w stronę lepszej współpracy"

 

"China Daily", informując o wizycie, zapowiada w środę, że "w chińsko-polskich relacjach jest gotowość do zrobienia kolejnego kroku w stronę lepszej współpracy i wzajemnego zrozumienia". Według dziennika, można mówić o ciągłych postępach w zakresie dwustronnych stosunków, które opierają się na pogłębionym partnerstwie strategicznym podpisanym w czerwcu ub.r., gdy w Polsce z oficjalną wizytą przebywał prezydent Chin Xi Jinping. Przypomina się również wizytę premier Szydło, która w maju br. wzięła udział w pekińskim forum inicjatywy Pasa i Szlaku. Chiński dziennik podkreśla, że premier określiła wówczas tę inicjatywę jako kluczową nie tylko dla Polski, ale zrównoważonego rozwoju całego świata.

 

Dziennik cytuje wiceprezesa Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Krzysztofa Sengera, który potwierdza, że Polska bacznie przygląda się rozwojowi tego projektu ekonomicznego nie tylko ze swojej perspektywy, ale mając na uwadze również cały region Europy Środkowej i Wschodniej. Według Sengera Pas i Szlak może zadziałać jako najmocniejszy bodziec wzmacniający stosunki z Chinami.

 

Połączenie kolejowe między Polską i Chinami

 

"China Daily" podkreśla też dotychczasowe zwiększenie wymiany handlowej Polski z Chinami za pośrednictwem kolejowego połączenia cargo - na trasie pociągów jadących z chińskiego Chengdu do miast na zachodzie Europy znajduje się Łódź. Dziennik powołuje się na kwietniową wypowiedź prezesa firmy Spedcont zajmującej się spedycją między dwoma państwami, Michała Gawina, który zapewniał agencję Xinhua, że w ciągu ostatniego półrocza ruch pociągów zwiększył się o ponad 50 proc.

 

PAP

kar/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie