Według Waszczykowskiego, wizyta Donalda Trumpa w Polsce "jeszcze bardziej wzmocniła więzi polityczne między Polską a USA".

 

- Widać duże podobieństwo w myśleniu o sytuacji międzynarodowej, niebezpieczeństwie, zagrożeniach i odpowiedziach na zagrożenia - dodał.

 

Jak stwierdził minister spraw zagranicznych, widać też "podobieństwo myśli konserwatywnej, jak powinien wyglądać świat, to bardzo odpowiada naszemu środowisku politycznemu. To podstawa cywilizacji Zachodu".

 

- Bardzo nam się podobał ten apel prezydenta, że jeśli chcemy utrzymać Zachód, jeśli chcemy utrzymać naszą cywilizację to powinniśmy jej bronić - podkreślił. Jego zdaniem. ta obrona polega nie tylko na posiadaniu większej ilości broni chociaż ona jest potrzebna, ale wymaga przede wszystkim "zdefiniowania tych wartości ponownie i woli determinacji obrony" - zaznaczył Waszczykowski.

 

Jak wyjaśnił, są to wartości rodzinne, religijne.

 

Zapytany przez prowadzącego Marka Kacprzaka, czy w sprawie sprowadzenia wraku Tupolewa do Polski Trump też pomoże, szef MSZ odpowiedział: -  W czasie spotkania obu delegacji podnieśliśmy tę kwestię. Trump powiedział - przyjrzę się tej sprawie.

 

"W NATO wszyscy nawzajem sobie gwarantują bezpieczeństwo"

 

 

Dopytywany o to, czy nie czuje się zawiedziony brakiem gwarancji pozostania wojsk amerykańskich w Polsce, Waszczykowski odpowiedział:

 

- W języku dyplomatycznym i prawnym, jeśli pojawia się termin gwarancji, to polityk jest wyczulony, natychmiast myśli o gwarancjach traktatowych. Tu Donald Trump precyzyjnie odpowiedział: nie, w NATO łączy nas porozumienie, które zawarto na podstawie dokumentu, który nazywa się Traktat waszyngtoński (z 1939 roku)  i wszyscy nawzajem sobie gwarantują bezpieczeństwo.

 

Jak dodał szef MSZ, ani Stany Zjednoczone, ani inni członkowie NATO nie potrzebują dodatkowych gwarancji. - O takich gwarancjach nikt nie rozmawia, o zobowiązaniach - nie ma dyskusji, one są respektowane - podsumował.

 

"Nie rozmawialiśmy o gwarancjach"

 

Podczas konferencji prasowej po spotkaniu prezydentów Polski i Stanów Zjednoczonych, Donald Trump i Andrzej Duda byli pytani, czy padły konkretne gwarancje dotyczące obecności wojsk amerykańskich w Polsce tak długo, jak długo będzie istniało zagrożenie ze strony rosyjskiej.

 

- Nie rozmawialiśmy o gwarancjach, nie mieliśmy w tej chwili o gwarancjach rozmawiać - odpowiedział prezydent Stanów Zjednoczonych.

 

- Rozmawialiśmy z panem prezydentem przede wszystkim o sytuacji bezpieczeństwa, jaka tutaj jest; rozmawialiśmy w kontekście tego, co dzieje się w naszej części Europy - doprecyzował prezydent Duda.

 

Polsat News, polsatnews.pl