Będą demonstracje Młodzieży Wszechpolskiej w 11 miastach

Polska
Będą demonstracje Młodzieży Wszechpolskiej w 11 miastach
PAP/Jacek Turczyk

Działacze Młodzieży Wszechpolskiej zapowiedzieli pikiety w 11 miastach, których prezydenci podpisali deklarację o współdziałaniu w dziedzinie migracji. Młodzież Wszechpolska uznała, że deklaracja jest skandaliczna.

O podpisaniu deklaracji poinformowano podczas piątkowej konferencji prasowej towarzyszącej odbywającej się w Gdańsku konferencji "Miasta integrujące. Integracja = bezpieczeństwo". Jej sygnatariusze zadeklarowali m.in. "otwartość i wolę partnerskiej współpracy z administracją rządową, organizacjami pozarządowymi i związkami religijnymi w zakresie tworzenia i wdrażania polskiej polityki migracyjnej, opartej o zarządzaniu bezpiecznymi migracjami".


"Polskie duże miasta od wielu lat są otwarte na procesy migracyjne i różnorodność mieszkańców" - napisano w dokumencie sygnowanym przez prezydentów Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Warszawy i Wrocławia.

 

"Skandaliczne deklaracje prezydentów 11 miast"


Na poniedziałkowym briefingu przed warszawskim ratuszem rzecznik MW Mateusz Pławski poinformował, że Młodzież Wszechpolska zamierza podjąć działania "w związku ze skandalicznymi deklaracjami prezydentów 11 miast, sugerującymi chęć przyjmowania przez nich obcych nam kulturowo i etnicznie emigrantów". - Jeśli za słowami tych prezydentów pójdą czyny, zapamiętamy ich jako parszywą jedenastkę - oświadczył.


Według niego, "społeczeństwo polskie, co pokazują sondaże, jest przeciwne przyjmowaniu jakichkolwiek migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej".

 

"Strzał w stopę przed wyborami samorządowymi"


Według Pławskiego dla samorządowców podpisanie deklaracji "jest to pewnego rodzaju strzał w stopę przed wyborami samorządowymi". - Wiedzieliśmy, że są to ludzie głupi, ale nie sądziliśmy, że aż tak. Jest to pewnego rodzaju polityczne samobójstwo z ich strony - dodał.
Podkreślił też, że samorządy nie są od prowadzenia polityki zagranicznej, czy migracyjnej i że jest to zadanie rządu.


Pławski przekonywał, że jeśli wskutek działań samorządowców zostaną sprowadzeni do Polski uchodźcy, to w kraju wrośnie zagrożenie związane z terroryzmem.


Prezydenci miast napisali w deklaracji, że "migracje to procesy dynamiczne, powszechne i - jak pokazuje historia świata - nieuniknione, a w kontekście sytuacji społeczno-demograficznej Polski - wręcz korzystne".

 

Powołano zespół roboczy ds. migracji i integracji

 

"Wspólnie jesteśmy w stanie wypracować odpowiednią kulturę przyjęcia migrantów, co pomoże rozwijać nasze miasta, czynić je bardziej innowacyjnymi i konkurencyjnymi" - napisali. Zadeklarowali także współdziałanie miast poprzez "wymianę doświadczeń i dobrych praktyk, w celu zapewnienia wysokiej jakości życia wszystkim mieszkańcom, w duchu solidarności i odpowiedzialności za wspólnotę, którą tworzymy wraz z migrantami".


W deklaracji poinformowano także o powołaniu zespołu roboczego ds. migracji i integracji, wspieranego wiedzą Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) oraz Biura Wysokiego Komisarza Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR).


PAP

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie