"Polskie dzieci nie mogą cierpieć". Posłowie PO apelują do ministra zdrowia ws. biopsji szpiku

Polska
"Polskie dzieci nie mogą cierpieć". Posłowie PO apelują do ministra zdrowia ws. biopsji szpiku

Posłowie PO zaapelowali do ministra zdrowia, by w drodze rozporządzenia jak najszybciej "uregulował sprawę" biopsji szpiku u dzieci, tak aby ten zabieg był "możliwie najmniej traumatyczny". MZ poinformowało, że minister rozważy zmiany po zasięgnięciu opinii ekspertów.  

Na środowym briefingu, posłowie PO nawiązali do informacji, które pojawiły się w mediach, że w szpitalach, w co najmniej pięciu dużych miastach, przy biopsjach szpiku kostnego nie stosuje się znieczulenia ogólnego. Tomasz Grodzki (PO) powiedział, że jego klub nie może pozostawić bez reakcji tak bulwersującej sprawy; podkreślał, że biopsje szpiku kostnego to bardzo bolesny zabieg.

 

Zaczęło się od wpisu na Facebooku

 

Zaznaczył, że sprawa zaczęła się od postu na Facebooku jednej z matek, która zapytała innych rodziców, czy ich dzieci miały biopsję szpiku wykonaną w znieczuleniu ogólnym. Podkreślił, że posłowie mogliby się nie dowiedzieć o sprawie, gdyby nie "lawina komentarzy i zgłoszeń", które ukazały się po tym wpisie.

 

- Nie wolno nam do takich sytuacji dopuścić, polskie dzieci nie mogą cierpieć. Dlatego apelujemy do ministra zdrowia, aby w drodze rozporządzenia jak najszybciej uregulował kwestie biopsji szpiku do 18. roku życia tak, aby ten zabieg był dla dzieci możliwie najmniej traumatyczny - powiedział Grodzki.

 

Według niego, "w praktyce sprowadza się to do krótkiego znieczulenia ogólnego, chyba że są ciężkie przeciwwskazania, bo wtedy można się posiłkować innymi metodami".

 

Minister wystąpił o kontrolę

 

Biuro prasowe MZ zapewnia, że minister zdrowia kontroluje stosowanie znieczulenia podczas zabiegów punkcji i biopsji u dzieci.

 

"Minister zdrowia wystąpił do konsultanta krajowego w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej z prośbą o kontrolę w niektórych szpitalach dotyczącą stosowania znieczulenia ogólnego w trakcie przeprowadzania u dzieci zabiegów punkcji lędźwiowej i biopsji szpiku. Po zasięgnięciu opinii właściwych konsultantów i towarzystw naukowych minister zdrowia rozważy ewentualną drogą legislacyjną" - poinformował resort.

 

We wtorek, Rzecznik Praw Pacjenta poinformował, że wystąpił o wyjaśnienia do dyrektorów siedmiu szpitali, które - jak wynika z informacji medialnych - nie stosowały znieczulenia ogólnego w trakcie przeprowadzania u dzieci zabiegu punkcji lędźwiowej oraz biopsji szpiku.

 

"Jeśli uzyskane i przeanalizowane informacje będą uprawdopodabniać naruszenia praw pacjenta Rzecznik podejmie decyzję o wszczęciu postępowania w sprawach praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów" - zapewniono w komunikacie. O opinię w tej sprawie Rzecznik zwrócił się też do konsultantów krajowych.

 

PAP

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie