- Chciałbym zapowiedzieć zaostrzenie odpowiedzialności karnej za sprawy związane z wielkimi wyłudzeniami i przestępstwami, które dotyczą mienia wielkiej wartości - powiedział prokurator generalny i minister sprawiedliwości.

 

Dodał, że "nie może być tak, że mamy do czynienia nieraz z sytuacjami błahymi kiedy sądy wobec ludzi bezbronnych, słabych, bezdomnych, chorych nawet stosują tymczasowe aresztowanie i organa wymiaru sprawiedliwości są bezwzględne, surowe i bardzo twarde, a wobec sprawców podejrzanych o wielomilionowe wyłudzenia okazują sądy swoją wspaniałomyślność i nie stosują przewidzianych w polskim prawie środków".

 

- Dlatego zmiana prawa karnego materialnego będzie dodatkowym wzmocnieniem przesłanki do stosowania w tego rodzaju przypadkach tymczasowego aresztowania z uwagi na wysoką grożącą karę - podkreślił Ziobro.

 

"Prokuratorzy niezwłocznie złożą zażalenie"

 

Ostatnio szczeciński sąd nie uwzględnił wniosków o areszt wobec 10 osób, które według prokuratury narazili na 30 mln zł strat Grupę Azoty Zakłady Chemiczne Police. - Sąd uznał, iż zebrane w sprawie dowody, ale także postawa procesowa podejrzanych, nie pozwalają na zastosowanie wobec nich najsurowszego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania - mówił w piątek rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Szczecinie Michał Tomala.

 

Jak poinformowała Prokuratura Krajowa na decyzję o niezastosowaniu aresztu prokuratorzy prowadzący śledztwo niezwłocznie złożą zażalenie.

 

- Biorąc pod uwagę bardzo poważne straty, jakie Skarb Państwa z tego powodu poniósł oraz możliwość matactwa, możliwość ucieczki również w związku z grożącą wysoką karą przez osoby, które mogły dopuścić się tego rodzaju przestępstw, prokuratura w sposób zasadny złożyła wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec podejrzanych - powiedział Ziobro odnosząc się do tej decyzji sądu.

 

Jak dodał "niestety rzeczą bardzo zasmucającą, a z punktu widzenia prokuratorów i funkcjonariuszy CBA - którzy wykonali bardzo ciężką pracę - kompletnie niezrozumiałą i szokującą była decyzja sądu rejonowego, który odmówił w tych warunkach zastosowania tymczasowego aresztowania, czym może istotnie przyczynić się do utrudnienia prowadzenia tego śledztwa".

 

PAP