Wielkopolscy radni chcą rozwiązania sprawy nielegalnych składowisk odpadów. Stanowisko przekażą premier

Polska
Wielkopolscy radni chcą rozwiązania sprawy nielegalnych składowisk odpadów. Stanowisko przekażą premier
Polsat News
Na terenie żwirowni w miejscowości Depaula wydobyto ponad 400 beczek z niebezpiecznymi substancjami.

Stanowisko w sprawie konieczności wprowadzenia regulacji prawnych przeciwdziałających składowaniu i magazynowaniu odpadów w miejscach do tego nieprzeznaczonych przyjęli w poniedziałek wielkopolscy radni. Treść stanowiska trafi do premiera i marszałka Sejmu.

Na przełomie maja i czerwca na terenie dwóch żwirowni w powiecie konińskim w Wielkopolsce znaleziono kilkaset beczek z chemikaliami.

 

W stanowisku przyjętym w poniedziałek podczas sesji wielkopolskiego sejmiku radni podkreślili, że powtarzające się przypadki składowania i magazynowania odpadów niebezpiecznych w miejscach do tego nieprzeznaczonych budzą niepokój i wymagają niezwłocznego podjęcia prac legislacyjnych.

 

"Z jednej strony istnieje potrzeba oddziaływania, czy to w formie prewencji, czy też w drodze represji (już po dokonaniu działania niezgodnego z prawem), z drugiej zaś konieczne jest wyposażenie organów ochrony środowiska w instrumenty pozwalające na skuteczniejszą kontrolę prowadzonej działalności i egzekwowanie ustawowych obowiązków" - stwierdzili radni.

 

Nowe administracyjne kary pieniężne


Jak stwierdzono w stanowisku, proceder składowania i magazynowania niebezpiecznych odpadów w miejscach do tego nieprzeznaczonych często prowadzony jest "niejako przy okazji wykonywania działalności gospodarczej, w ramach uzyskanych decyzji administracyjnych".

 

W opinii radnych, istotną regulacją o charakterze prewencyjnym byłoby zobligowanie podmiotów wykonujących działalność objętą pozwoleniem, zezwoleniem czy koncesją do zabezpieczenia roszczeń z tytułu wystąpienia negatywnych skutków w środowisku oraz szkód w środowisku. Ich zdaniem wskazane jest również uproszczenie przepisów o prowadzeniu kontroli wykonywanej działalności gospodarczej.

 

Zdaniem autorów stanowiska, warto rozważyć wprowadzenie nowych administracyjnych kar pieniężnych oraz przepisów karnych dotyczących wykroczeń. "Refleksji wymaga również dokonanie penalizacji (…) szczególnego rodzaju czynu zabronionego, jakim jest składowanie i magazynowanie odpadów w miejscu do tego nieprzeznaczonym” - napisano w stanowisku.

 

W sumie ponad 600 beczek z chemikaliami


Sejmik przyjął uchwałę ws. stanowiska z inicjatywy marszałka województwa wielkopolskiego Marka Woźniaka. Samorząd województwa odpowiedzialny jest m.in. za kształtowanie polityki ochrony środowiska oraz promocji zachowań ekologicznych i chroniących środowisko na terenie regionu.

 

Na przełomie maja i czerwca na terenie żwirowni w miejscowości Depaula strażacy wydobyli ponad 400 beczek z niebezpiecznymi substancjami. W maju na terenie żwirowni w miejscowości Przyjma znaleziono ponad 250 beczek z chemikaliami. Sprawę bada prokuratura.

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze