Rybacy przekazali zdjęcia naukowcom. - Każdy nowy przypadek przynosi wiele wiedzy na temat tego zjawiska - powiedział portalowi forskning.no Erwin Kompanje z Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie.

 

"Nawet zwykłe bliźniaki są niezwykle rzadkie"


Rybacy oceniają, że dwugłowy morświn ważył co najmniej sześć kg i miał długość około 70 cm. Obie jego głowy i ciało były dobrze rozwinięte. Kompanje podejrzewa, że okaz był samcem.


- Nawet zwykłe bliźniaki są niezwykle rzadkie w morświnów - zauważył Kompanje w rozmowie z portalem New Scientist. - Po prostu nie ma miejsca w brzuchu samicy na więcej niż jeden płód – wyjaśnił.

 

Dwugłowy morświn zapewne utonął

 

Naukowcy sądzą, że dwugłowy maluch zginął zaledwie kilka minut po porodzie. - Prawdopodobnie utonął, ponieważ nie był w stanie pływać - przypuszcza Erwin Kompanje.

 

 

Gwałtownie maleje populacja morświnów

 

Morświn zwyczajny (Phocoena phocoena) to gatunek ssaka z rodziny morświnowatych spokrewniony z delfinami. Żyje samotnie lub w małych grupach.

 

Występuje w płytkich wodach przybrzeżnych, chłodnych, umiarkowanych do subarktycznych na półkuli północnej, (m.in. wody Bałtyku). populację morświnów żyjących w polskiej części Bałtyku oszacowano na 447 osobników. Ich populacja gwałtownie maleje.

 

forskning.no, polsatnews.pl