Merkel: konieczność obalenia murów jednym z tematów rozmowy z papieżem

Świat
Merkel: konieczność obalenia murów jednym z tematów rozmowy z papieżem
EPA/ETTORE FERRARI

Papież Franciszek przyjął w sobotę na prywatnej audiencji w Watykanie Angelę Merkel. To szóste spotkanie szefowej niemieckiego rządu z Franciszkiem. Kanclerz Niemiec powiedziała, że podczas rozmowy panowała zgodność co do konieczności "obalenia murów". Dodała, że papież złożył kondolencje po śmierci byłego kanclerza Hemuta Kohla.

Po trwającej około 40 minut audiencji Merkel poinformowała, że rozmawiała z Franciszkiem także o różnorodności społeczeństwa, znaczeniu traktatów międzynarodowych i o potrzebie większego zaangażowania na rzecz Afryki. Dodała, że poruszała z papieżem również sprawę szczytu G20, który odbędzie się w lipcu w Hamburgu.

 

Ulubiony krem w prezencie

 

Niemiecka kanclerz, która była w minionych dniach w Argentynie, przywiozła papieżowi słodycze z jego ojczyzny, m.in. jego ulubiony krem dulce de leche i herbatniki. Podarowała też płyty CD z muzyką Ludwiga van Beethovena.

 

Franciszek wręczył Merkel egzemplarze swej ekologicznej encykliki "Laudato si'" i adhortacji apostolskich oraz pamiątkową płaskorzeźbę, przedstawiającą drzewo oliwne, symbol pokoju.

 

Po spotkaniu z papieżem szefowa niemieckiego rządu rozmawiała z watykańskim sekretarzem stanu kardynałem Pietro Parolinem.

 

Spotkanie w ambasadzie

 

W przeddzień audiencji u papieża kanclerz spotkała się w siedzibie ambasady niemieckiej w Rzymie z osobami odpowiedzialnymi za centrum ochrony nieletnich, powołane na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim - poinformował o tym kierujący ośrodkiem jezuita ksiądz Hans Zollner. Zaangażowany jest on w walkę z pedofilią w Kościele i jej przeciwdziałanie.

 

Poprzednie spotkanie papieża z niemiecką kanclerz miało miejsce w marcu br. w związku z nadzwyczajnym szczytem przywódców UE w Rzymie z okazji 60-lecia Traktatów Rzymskich. Wszyscy zostali wtedy przyjęci na audiencji.

 

PAP

kan/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze