Pięć osób, w tym były poseł PSL, zatrzymanych przez CBA ws. przejęcia gruntów

Polska
Pięć osób, w tym były poseł PSL, zatrzymanych przez CBA ws. przejęcia gruntów
Zdj. ilustracyjne, Fot. CBA

Zatrzymanie przez CBA b. posła PSL, burmistrza Połańca, b. prezesów Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Starachowicach i biznesmena jest związane m.in. z zarzutami dotyczącymi przejęcia gminnych gruntów i włączenia ich do SSE - podała prokuratura.

W poniedziałek CBA zatrzymało pięć osób w śledztwie dot. korupcji nadzorowanym przez małopolski wydział zamiejscowy Prokuratury Krajowej w Krakowie.

 

W komunikacie na stronie internetowej Prokuratura Krajowa podała, że zatrzymani przez CBA to prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach - Andrzej P., burmistrz Miasta i Gminy Połaniec - Jacek T., b. prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice i jej b. wiceprezes - Zdzisław K. oraz przedsiębiorca - Dariusz M.

 

Śledztwo ws. korupcji i powoływania się na wpływy

 

- Potwierdzam zatrzymanie pięciu osób przez agentów delegatury CBA w Łodzi - powiedział wcześniej Piotr Kaczorek z Wydziału Komunikacji Społecznej Biura. Informując o zatrzymanych dodał, że Andrzej P. to były poseł PSL.

 

Śledztwo, które dotyczy korupcji i powoływania się na wpływy, jest nadzorowane przez małopolski wydział zamiejscowy departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie. Nie chciał udzielać innych informacji dotyczących sprawy, w związku z którą zostali oni zatrzymani.

 

Prokuratura podała, że zdarzenia, których dotyczą zarzuty, miały miejsce w latach 2013-15. "Zarzucane podejrzanym czyny są związane planami inwestycyjnymi na nieruchomościach gruntowych stanowiących własność Gminy Połaniec" - zaznaczyła.

 

"Plany te obejmowały przejęcie przez spółkę zarządzaną przez Dariusza M. gminnych nieruchomości gruntowych i włączenie ich do Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice SA oraz uzyskanie profitów finansowych związanych z przynależnością do tej strefy, a także uzyskanie pomocy finansowej na inwestycje związane z ekologicznymi źródłami energii" - wyjaśniła prokuratura w komunikacie.

 

Były poseł podejrzany o przekroczenie uprawnień funkcjonariusza publicznego 

 

Andrzej P. jest podejrzany o przekroczenie uprawnień funkcjonariusza publicznego w celu uzyskania korzyści majątkowej, powoływanie się na wpływy w instytucji samorządowej i państwowej oraz podjęcie się pośrednictwa w załatwieniu spraw w tych instytucjach w zamian za korzyść majątkową.

 

"Jackowi T. zarzuca się przekroczenie uprawnień funkcjonariusza publicznego, w celu uzyskania korzyści majątkowej, w tym organizowanie i przeprowadzenie przetargu z naruszeniem przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami" - zaznaczyła PK. "Cezary T. i Zdzisław K. są podejrzani o przekroczenie uprawnień funkcjonariusza publicznego w celu uzyskania korzyści majątkowej.

 

Biznesmenowi Dariuszowi M. prokurator zarzucił oferowanie Andrzejowi P. korzyści majątkowych w zamian za załatwienie przez niego określonych spraw w instytucji państwowej i samorządowej.

 

Zarzucane podejrzanym czyny są zagrożone kara do 10 lat pozbawienia wolności - zaznaczyła prokuratura. "Po przeprowadzeniu czynności procesowych z udziałem podejrzanych prokurator rozważy zastosowanie wobec podejrzanych środków zapobiegawczych" - zaznaczyła PK. Może to nastąpić dopiero we wtorek.

 

PAP

dk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze